Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Mistrzejowice

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Sprawdzamy tym razem efekty BO w Mistrzejowicach.

Przykładem zmian, jakie nastąpiły dzięki głosom mieszkańców, jest strefa chilloutu w parku Tysiąclecia. Zamontowany został tam drewniany podest oraz funkcjonalne leżaki, hamaki, stoliki szachowe i stojaki na rowery. Był to wstęp do przeprowadzonej później gruntownej rewitalizacji całego parku.

Zyskał też teren zielony na os. Oświecenia. Dzięki jednemu z dzielnicowych projektów zamontowane zostały nowe ławki, leżaki i hamaki, pojawiła się też pergola z ławkami i stolikami, do której prowadzi szutrowa alejka. Do tego jeszcze stojaki na rowery, tabliczki z ciekawostkami na temat epoki Oświecenia i nowe nasadzenia, co razem daje zupełnie nowy wygląd tego popularnego wśród mieszkańców miejsca.

Na os. Oświecenia pojawiły się też nowe latarnie w rejonie zespołu szkolno-przedszkolnego, co miało za zadanie poprawić komfort i bezpieczeństwo przedszkolaków i uczniów w drodze do i ze szkoły, ale też zapobiegać dewastowaniu elewacji. Przy tej samej placówce udało się też wykonać nową nawierzchnię ze sztucznej trawy na dużym boisku do piłki nożnej.

W ostatnim czasie natomiast na osiedlu powstała nowa siłownia plenerowa. Jej urządzenia są znacznie bardziej zaawansowane w porównaniu z większością siłowni montowanych do tej pory w Krakowie. Są m.in. wyposażone w ciężarki, które można będzie przesuwać, regulując w ten sposób obciążenie. Budowa siłowni to również realizacja zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego.

Na różne sposoby

Wielofunkcyjne boisko z bezpieczną nawierzchnią zyskała dzięki BO szkoła podstawowa na os. Bohaterów Września. Projekt „Zielone Mistrzejowice” pozwolił na nasadzenie dużej liczby drzew na terenie dzielnicy, a „Nowohucki lekturniczek” – na zakup lektur szkolnych i innych książek dla filii bibliotek. W Mistrzejowicach organizowane też były bezpłatne zajęcia gimnastyczne, szkolenia z pierwszej pomocy oraz seanse kina plenerowego na Plantach Mistrzejowickich.

– Złożenie projektu do budżetu obywatelskiego jest w tym roku możliwe do 25 kwietnia. Przykłady z różnych części Mistrzejowic pokazują, że warto spróbować. Nie jest to skomplikowane, a jeśli projekt zwycięży w głosowaniu, jego efekty mogą służyć na co dzień wszystkim mieszkańcom – przekonuje Alina Bratko-Setkowicz z Wydziału Polityki Społecznej i Sportu UMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice