Adam Cebula został pełniącym obowiązki dyrektora Zarządu Infrastruktury Wodnej. To nowa (stara) miejska jednostka, do której zadań będzie należeć m.in. przeciwdziałanie powodziom błyskawicznym w Krakowie.
ZIW ma się zająć bardzo podobnymi zadaniami co KEGW. Wśród nich urzędnicy wymieniają m.in. zarządzanie miejskim systemem ochrony przeciwpowodziowej. Chodzi przede wszystkim o to, by Kraków był dobrze przygotowany na tzw. powodzie błyskawiczne, które stały się w ostatnich latach zmorą polskich miast. Występują po ulewnych opadach deszczu. Jakie będą konkretne zadania ZIW? – M.in. utrzymanie, modernizacja i wyposażenie gminnego magazynu przeciwpowodziowego – wymienia Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu. Czym w zasadzie będzie różnił się Zarząd Infrastruktury Wodnej od KEGW-u?
– Jednostka będzie koncentrować się na infrastrukturze wodnej i ochronie przeciwpowodziowej. Edukacja klimatyczna została przeniesiona do Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza, a działania związane z odnawialnymi źródłami energii trafiły do Zarządu Inwestycji Miejskiej – informuje Król.
W minionym roku KEGW zatrudniał już 100 osób (początkowo, w 2020 roku, pracowników było 61). Co się z nimi stanie? – Ciągłość zadań zostanie zachowana. Pracownicy będą realizować dotychczasowe zadania w ZIW oraz w jednostkach, do których część tych zadań została przekazana – zapewniają w urzędzie miasta. Na czele Zarządu Infrastruktury Wodnej stanął Adam Cebula: jako pełniący obowiązki dyrektora. Ma 42-letni staż pracy. Od 1 stycznia 2020 roku był zatrudniony w KEGW na stanowisku zastępcy dyrektora. Wcześniej pracował m.in. w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa oraz w Małopolskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie.
W kolejnych dniach na łamach LoveKraków.pl podsumujemy pięcioletnią działalność miejskiej jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Opublikujemy też tekst o tym, czy miasto jest gotowe na powodzie błyskawiczne.