Ceny mieszkań Kraków
Na początku 2023 roku ceny mieszkań w Krakowie plasowały się na poziomie 11-12 tys. zł/m2 (w zależności od portalu ogłoszeniowego i liczby ofert tam dostępnych). Eksperci Expandera i Rentier.io pokazują, że w styczniu przeciętna cena mieszkania pod Wawelem wyniosła 11,4 tys. zł/m2 – to 3 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Analitycy Otodom z kolei twierdzą, że w lutym średnia cena mieszkania w Krakowie wyniosła 12 tys. zł/m2.
W lutym zaobserwowano ożywienie na rynku nieruchomości pierwotnych. Według portalu Otodom wyraźnie wzrosła liczba wyszukiwań mieszkań na sprzedaż prawie w całej Polsce. W Krakowie odnotowano ponad 30-procentowy wzrost wyszukiwań względem poprzedniego roku.
– Zmiany widoczne w lutym są bezpośrednim efektem decyzji KNF o złagodzeniu wymogów dot. udzielania kredytów, a co za tym idzie widocznego spadku oprocentowania w przypadku wybranych kredytów. Nie bez znaczenia jest też zapowiedź programu rządowego Kredyt 2%, na który wiele osób już teraz czeka – komentuje Paweł Onych z Otodom.
Ceny mieszkań Kraków 2023 – jaką dzielnicę wybrać?
Decydując się na zakup mieszkania w stolicy Małopolski, warto wybrać dzielnicę odpowiadającą swoim możliwościom finansowym. Oczywiste jest, że mieszkanie w Śródmieściu czy na Zwierzyńcu będzie znacznie droższe od innych lokalizacji, dlatego warto zwrócić uwagę na obszary miasta położone nieco dalej.
Poza lokalizacją ważny jest standard inwestycji. Trzeba się liczyć z tym, że mieszkanie pod klucz może być droższe od lokalu zakupionego w stanie deweloperskim. Koszty wykończenia nie są wcale niskie, dlatego należy przekalkulować dokładnie, co będzie bardziej opłacalne.
Zgodnie z danymi portalu SonarHome najwyższa średnia cena mieszkania w Krakowie w marcu 2023 roku obowiązuje w Starym Mieście (14,6 tys. zł/m2), następnie na Grzegórzkach (12,8 tys. zł/m2) i Zwierzyńcu (12,4 tys. zł/m2).
Zdecydowanie najbardziej atrakcyjne ceny są na Wzgórzach Krzesławickich (8,5 tys. zł/m2), w Nowej Hucie (8,9 tys. zł/m2), Bieńczycach i Mistrzejowicach (9 tys. zł/m2).
Kraków to łącznie 18 dzielnic, dlatego warto przyjrzeć się cenom mieszkań w każdej z nich. W Podgórzu, Krowodrzy i Bronowicach ceny oscylują w granicach 11,4-11,9 tys. zł/m2. Poniżej 11 tys. zł za metr zapłacimy na Dębnikach, w Czyżynach, na Prądniku Białym, Prądniku Czerwonym oraz w Łagiewnikach-Borku Fałęckim. Podgórze Duchackie, Swoszowice i Bieżanów-Prokocim oferują ceny nowych mieszkań na poziomie 9,2-9,5 tys. zł/m2.
Ceny mieszkań Kraków – prognozy co nas czeka w 2023 roku
Trudno oszacować, jak będą się precyzyjnie kształtowały ceny mieszkań w Krakowie w kolejnych kwartałach 2023 roku. Analitycy przewidują, że ceny nieruchomości na rynku pierwotnym będą wzrastać, aczkolwiek nie można oczekiwać oszałamiającego skoku cen.
– Odmrożenie na rynku widać wyraźnie. Agenci mają więcej pracy, telefony częściej dzwonią. W samym lutym sprzedaliśmy prawie tyle mieszkań u deweloperów co w pierwszej połowie 2022 roku. Uważam, że dzisiaj żniwa zbierają Ci, którzy przez ostatnie miesiące konsekwentnie robili swoje, a nie przyjęli strategię „aby przetrwać”. Z dużą ekscytacją patrzę na kolejne miesiące w branży – mówi Tomasz Kowalski, kierujący jedną z bydgoskich agencji nieruchomości.
Nowe mieszkania Kraków – inwestycje warte uwagi
Prądnik Biały to obecnie najbardziej pożądany rejon miasta zarówno przez deweloperów, jak i konsumentów. To tam buduje się najwięcej i to tam sprzedano najwięcej nowych mieszkań w Krakowie w 2022 roku.
– W sercu Prądnika Białego realizujemy inwestycję Murapol Parki Krakowa, w ofercie której pozostało ostatnie kilkadziesiąt lokali. Osiedle powstaje w wyjątkowej lokalizacji, bowiem w pobliżu trzech miejskich zieleńców oraz nowej linii tramwajowej na Górkę Narodową. Polecam to miejsce zarówno nowo przybyłym mieszkańcom, jak i rodzimym krakowianom z uwagi na silnie rozwijającą się infrastrukturę dzielnicy i okoliczne zielone tereny – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
Kolejna inwestycja Murapolu została niedawno zrealizowana na osiedlu Złocień. Deweloper stworzył miejsce do życia z dala od zgiełku, acz z wszelkimi udogodnieniami metropolii. Na Złocieniu znajduje się park handlowy, pętla autobusowa oraz stacja kolejowa, dzięki której do dworca głównego można dotrzeć w zaledwie kilka minut. Wkrótce w tym rejonie miasta zostanie otwarta nowa szkoła podstawowa dla 600 uczniów oraz pierwszy park przy ul. Domagały.
Nie zapominajmy, że aglomeracja krakowska jest niezwykle rozległa, a inwestycje mieszkaniowe położone w okolicznych miejscowościach oferują równie dużo udogodnień i komfortu co inwestycje w stolicy województwa. Królewskie Tarasy w Wieliczce to świetny przykład tego, jak można połączyć życie na styku dużego miasta i zielonej, spokojnej miejscowości.
Co ważne, wybierając mieszkanie od Grupy Murapol w Krakowie lub Wieliczce, w standardzie otrzymuje się pakiet antysmogowy, zapewniający stały dopływ świeżego powietrza, wolnego od alergenów, pyłków czy nawet owadów. Wykorzystując Home Management System, mieszkańcy krakowskich inwestycji mogą ponadto używać urządzeń typu smart home, w tym sterować temperaturą w mieszkaniu, oświetleniem czy zaworami wody.
Źródła danych i informacji:
https://expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-ceny-mieszkan-luty-2023/.
https://www.otodom.pl/wiadomosci/profesjonalisci/wiosenne-ozywienie-w-mieszkaniowce-kto-skorzysta.
https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/krakow.