Choć obecnie gaz jest akceptowalnym źródłem ogrzewania, to sytuacja geopolityczna oraz przyszłe potencjalne zmiany w normach emisji gazów cieplarnianych spowodują najpewniej odejście od gazu w przyszłości. Można przygotować się już teraz.
Ile do poprawy?
Szeroko zakrojone kampanie społeczne, programy dofinansowań czy wysokie kary sprawiły, że obraz ogrzewania w Krakowie uległ znaczącej poprawie w ciągu ostatnich lat. Niemniej, obowiązkowe deklaracje do CEEB ujawniły, że w mieście wciąż duża liczba osób korzysta z przestarzałych urządzeń grzewczych, które nie są ekologiczne i nie spełniają współczesnych standardów wydajności. Jest ich około 5,5% co w przełożeniu na liczby oznacza, że w samym Krakowie gospodarstw domowych ogrzewanych nieekologicznie może być nawet kilka tysięcy. Każde z nich wymaga modernizacji infrastruktury grzewczej.
Ogrzewanie elektryczne jako opcja
Popularność ogrzewania gazowego sprawia, że to ta opcja wydaje się być najlepszym wyborem przy zastępowaniu starszych rozwiązań. Warto jednak zwrócić uwagę na inne możliwości, a w szczególności ogrzewanie folią grzewczą na podczerwień. Jakie są jej zalety?
Przede wszystkim jest to całkowicie bezemisyjne ogrzewanie elektryczne. Już teraz spełnia normy, które Unia Europejska chce wprowadzić dopiero w perspektywie kolejnych 20 lat. Oznacza to, że montując folię grzewczą, rozwiązuje się kwestie ogrzewania praktycznie na całe życie. Trwałość materiałów i niezawodność technologii sprawia, że system oparty o folię na podczerwień nie wymaga serwisowania i napraw. Szybki jest także montaż – do maksymalnie dwóch dni.
Dlaczego podczerwień?
Z promieniami podczerwieni mamy styczność na co dzień, bo są częścią światła słonecznego. Fale różnią się długością. Mamy bliską podczerwień, stosowaną w noktowizorach, średnią podczerwień używaną w światłowodach, oraz daleką podczerwień, znajdującą zastosowanie w ogrzewaniu i medycynie. Dlaczego? To daleka podczerwień przenosi energię cieplną w sposób najbardziej przyjazny dla człowieka.
W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, które ogrzewają powietrze, podczerwień nagrzewa obiekty w pomieszczeniu. Jest to zatem dobre rozwiązanie szczególnie dla alergików, ponieważ powietrze nie jest wprawiane w ruch. Dodatkowo, umieszczona pod podłogą folia grzewcza promieniuje podczerwienią równomiernie, co sprawia, że w całym pomieszczeniu panuje identyczny komfort cieplny.
Czy rezygnacja z gazu ma sens?
Energetyka oparta na gazie uniemożliwia osiągnięcie niezależności energetycznej. Dążenie zatem do stosowania innych źródeł ogrzewania to właściwy kierunek. To jednak nie wszystko. Kluczowym aspektem jest również poziom izolacji cieplnej budynków. Wg raportu „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii”, przygotowanego na potrzeby kampanii „Szóste Paliwo”, aż 70% spośród 5 milionów polskich domów jednorodzinnych nie spełnia standardów dotyczących efektywności energetycznej. Renowacja systemów ogrzewania powinna się zacząć od uszczelnienia domów i mieszkań, aby nowoczesne opcje mogły wykorzystywać swój potencjał w 100%. W takich warunkach folie grzewcze staną się niezawodnym i wydajnym rozwiązaniem na całe życie, także dla tych, którym dobro środowiska naturalnego leży na sercu.
Dowiedz się więcej o foliach grzewczych i wyceń swój projekt ogrzewania na heatdecor.com