Coś dla starszych i dla młodszych. Patriotyczne świętowanie rocznicy Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Biało-czerwone Wzgórze Wawelskie, pochód patriotyczny ulicami miasta, hołd złożony m.in. przed Krzyżem Katyńskim i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tak wyglądały krakowskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W środowy poranek, tuż po godz. 9.00, wojewoda Łukasz Kmita, wspólnie z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego, złożył kwiaty przy pomniku Hugona Kołłątaja na dziedzińcu przy ul. św. Anny, a następnie z udziałem asysty wojskowej, przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Tego dnia wiązanki z biało-czerwonymi szarfami znalazły się także w dwóch innych miejscach: przy Krzyżu Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki.

W intencji Ojczyzny modlono się w wawelskiej katedrze. W eucharystii uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, małopolskich służb mundurowych oraz korpusu konsularno-dyplomatycznego.

Biało-czerwony pochód

Z Wawelskiego Wzgórza wyruszył następnie pochód patriotyczny, który przeszedł ulicą Grodzką do Rynku Głównego, a stamtąd dalej, ul. Floriańską na plac Matejki. Pochód otwierały formacje konne. Za nimi podążały grupy rekonstrukcyjne w tradycyjnych strojach, m.in. Podolski Regiment Odprzodowy. Dalej w pochodzie uczestniczyli przedstawiciele kompanii honorowych Wojska Polskiego, klas mundurowych z województwa małopolskiego, harcerze ZHR i ZHP oraz Bractwo Kurkowe.

10 nowych obywateli

W samo południe na placu Jana Matejki odegrany został hymn państwowy, a na maszt uroczyście podniesiono flagę Polski. Dokonano także uroczystej zmiany warty honorowej. Tak rozpoczęły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wojewoda wręczył odznaczenia państwowe szczególnie zasłużonym w działalności dla Niepodległej. Odznaczenia nadane zostały przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Podczas uroczystości na placu Matejki wojewoda wręczył akty nabycia obywatelstwa polskiego 10 osobom, w tym jednemu dziecku, pochodzącym z Białorusi, Peru, Serbii, Syrii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Włoch.

Uroczysta defilada i pokaz służb mundurowych

Nieodzownym elementem obchodów Narodowego Święta 3 Maja jest defilada i pokaz służb mundurowych. Wzdłuż ulicy Basztowej zaprezentowały się orkiestra i kompanie honorowe Wojska Polskiego. Ponownie można było także podziwiać formacje konne wraz z grupami rekonstrukcyjnymi.

Ogromną popularnością cieszyła się także tradycyjna wojskowa grochówka, której można było skosztować przy Barbakanie.