Ćwiczenia służb w Czyżynach. W scenariuszu – pomoc rannym z Ukrainy [ZDJĘCIA]

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Ma wyposażenie jak w każdym szpitalu: defibrylatory, kardiomonitory czy respirator. Od standardowych szpitali nie różni się też procedurami medycznymi, które można w nim wykonać. Jest przygotowany do przeprowadzenia tzw. triage’u, czyli wstępnej oceny stanu zdrowia pacjentów i ich klasyfikacji. Ma także część zabiegową czy obserwacyjną. Możliwa jest w nim nawet intensywna terapia.

Szpital polowy Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie poznaliśmy m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, kiedy to stanowił dodatkowe wzmocnienie systemu ratownictwa medycznego. Wobec sytuacji na Ukrainie możliwa jest konieczność przyjęcia dużej liczby poszkodowanych z terenu konfliktu zbrojnego. Jednym ze scenariuszy, które byłyby realizowane w takiej sytuacji, jest właśnie uruchomienie szpitala polowego. Służby są w gotowości. W piątek w Krakowie na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyły się ćwiczenia mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z wykorzystaniem komponentu medycznego będącego w zasobach Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, czyli szpitala polowego.

Przebieg ćwiczeń

Ćwiczenia podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy z nich – czwartkowy, dotyczył zagadnień logistycznych: przygotowania szpitala polowego. Drugi dzień przewidywał działania w ramach zabezpieczenia medycznego około 20 pacjentów z Ukrainy, mających obrażenia specyficzne dla obszaru pola walki.

Według scenariusza, w wyznaczonym miejscu pasa granicznego Polska-Ukraina powstał szpital polowy z niezbędnym sprzętem medycznym, wyposażeniem i kadrą medyczną. Dlatego też w ćwiczeniach uczestniczyła również Straż Graniczna.

Informacja o możliwym dużym transporcie rannych uruchomiła mobilną grupę zabezpieczenia medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Proces zabezpieczenia medycznego polegał na przeprowadzeniu segregacji medycznej pacjentów, przekazaniu ich do określonego obszaru szpitala polowego adekwatnego do stopnia pilności w zakresie stanu klinicznego, a następnie wdrożeniu niezbędnych medycznych czynności, w tym wysokospecjalistycznych procedur medycznych i chirurgicznych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny