Czy można mieć dwa kredyty hipoteczne?

Posiadanie dwóch kredytów hipotecznych jest jak najbardziej możliwe, przy spełnieniu odpowiednich warunków. Bank nie odmówi wnioskodawcy udzielenia drugiego kredytu hipotecznego tylko dlatego, że ten już spłaca pierwszy. Choć mogłoby to wydawać się działaniem nierozsądnym czy wręcz abstrakcyjnym, to jednak w praktyce kolejny kredyt hipoteczny może się bardzo opłacić. Z takiego rozwiązania korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale też klienci indywidualni. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kumulacja zobowiązań wpływa na znaczne obniżenie zdolności kredytowej.
Czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny na tę samą nieruchomość?

Klienci posiadający odpowiednio wysoką zdolność kredytową, zainteresowani dodatkowym finansowaniem, zastanawiają się nieraz, czy można dostać drugi kredyt hipoteczny na to samo mieszkanie albo ten sam dom, na który został zaciągnięty pierwszy kredyt hipoteczny. W tak poważnych kwestiach, które budzą uzasadnione wątpliwości, należy przede wszystkim sprawdzić, co na ten temat mówi polskie prawo. A na temat ustanawiania drugiej hipoteki na nieruchomości nie mówi ono nic.

Próżno szukać przepisów, które by zezwalały albo zakazywały drugiej hipoteki na danym mieszkaniu, domu czy innym lokalu. Nie znajdziemy takowych ani w Ustawie o kredycie hipotecznym, Ustawie o księgach wieczystych czy Kodeksie cywilnym. Istotnym punktem odniesienia na pewno jest w tym zagadnieniu wyrok Sądu Najwyższego o sygnaturze I CSK 326/14, który został wydany w sprawie kasacyjnej. Sąd Najwyższy stwierdził, że jest możliwe ustanowienie dwóch hipotek na jednej nieruchomości w celu zabezpieczenia spłaty zobowiązania.

Warto również przywołać starożytną paremię prawniczą, która po polsku brzmi: co nie jest zakazane, jest dozwolone. Nie ma więc legalnych przeszkód, aby już mając kredyt hipoteczny na nieruchomości wziąć drugi na tę samą nieruchomość. Nie można jednak zapominać, że kredytodawca nie ma obowiązku wydania pozytywnej decyzji kredytowej do udzielenia kolejnego zobowiązania.

W praktyce jest tak, że banki nie zgadzają się na udzielenie drugiego kredytu na tę samą nieruchomość. Gdyby okazało się, że klient nie będzie w stanie spłacać należności z tytułu dwóch kredytów, to bank będzie mógł ściągnąć wierzytelność tylko z tej jednej nieruchomości. Wobec tego całkowita wartość jednego kredytu pozostaje bez zabezpieczenia, co przeczy sensowi ustanawiania hipoteki.

Czy drugi kredyt hipoteczny można wziąć w tym samym banku?

Zaciągnięcie drugiego kredytu hipotecznego w tym samym banku, w którym brało się pierwsze zobowiązanie, jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście należałoby przedstawić inną nieruchomość, która byłaby adekwatnym zabezpieczeniem. Nierzadko takie działanie jest opłacalne, gdyż będąc klientem tego samego banku, zmniejszamy nieco ilość formalności. Kredytodawca wie już, jakie wpływy przychodzą na nasz rachunek bankowy, wie, czy w przeszłości spłacaliśmy kredyty i z jakich obecnie produktów korzystamy. To wszystko sprawia, że ocena wnioskodawcy przebiega sprawniej.

Planując zaciągnięcie kolejnego kredytu hipotecznego, warto zajrzeć na https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-hipoteczne-ranking/ - Czerwona Skarbonka to portal, gdzie możesz porównać ze sobą warunki dostępnych kredytów hipotecznych, a następnie wybrać najkorzystniejszą z nich.

Na jakich warunkach przyznawany jest drugi kredyt hipoteczny?

Przy drugim kredycie warunki przyznania są bardzo podobne, co w przypadku pierwszego kredytu hipotecznego. Wymagane są:

 • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa,
 • czyste bazy BIK i KRD,
 • wkład własny,
 • operat szacunkowy nieruchomości,
 • umowa przedwstępna albo umowa kupna-sprzedaży,
 • dokument tożsamości,
 • dokumenty finansowe i podatkowe wnioskodawcy,
 • dokumenty dotyczące samej nieruchomości - wypis księgi wieczystej, ewidencja gruntów, pozwolenie na budowę, itd.

Oczywiście nie możesz zapominać o tym, że jako kredytobiorca musisz uzyskiwać dochody w takiej walucie, w jakiej ma zostać wypłacony kredyt.

Czy drugi kredyt hipoteczny to dobry pomysł?

Jeśli masz już jeden kredyt hipoteczny, to wzięcie drugiego może przynieść Ci wiele wymiernych korzyści. Oto niektóre z nich:

 1. Zakup drugiej nieruchomości na wynajem. W dzisiejszych czasach ceny mieszkań i domów urosły do sum wręcz astronomicznych, a co za tym idzie - wynajem mieszkania również. Niejedna osoba fizyczna wpadła na pomysł, by dodatkowo zarabiać jako właściciel pobierający opłaty od najemcy. Przy rosnącym popycie na mieszkania oraz fakcie, że nie każdy chętny otrzyma kredyt na rządowych warunkach, takie rozwiązanie może efektywnie zwiększyć comiesięczny dochód i to o nie małą kwotę.
 2. Potrzeba dodatkowych środków przy posiadaniu drugiej nieruchomości. Mowa tu o sytuacji, kiedy klient posiada dwie nieruchomości - w przypadku pierwszej spłaca już jeden kredyt hipoteczny, a w przypadku drugiej nie ma ustanowionej hipoteki. Może być np. tak, że w trakcie spłacania zobowiązania klient odziedziczył mieszkanie czy dom po dziadkach lub rodzicach. Jeśli pojawia się potrzeba dodatkowej gotówki, to wówczas osoba zainteresowana może sięgnąć po pożyczkę hipoteczną, gdzie zabezpieczenie zostanie ustanowione na tej drugiej, dotychczas wolnej nieruchomości.
 3. Zmiana lokalu mieszkalnego. Niekiedy jest tak, że rodzina, spłacająca pierwszy kredyt hipoteczny planuje przenieść się do innego lokalu mieszkalnego. Powodem może być chociażby powiększenie się rodziny, a więc za tym będzie szła potrzeba zamieszkania na większym metrażu. Wówczas klienci będą chcieli zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny na ten cel, a po jego uzyskaniu przeprowadzą się na nowe miejsce. Stare mieszkanie mogą natomiast wynająć, dzięki czemu rata pierwszego kredytu będzie odtąd niejako sama się spłacać.
 4. Inwestycje biznesowe w nieruchomości. Klienci firmowi często będą zainteresowani drugim kredytem hipotecznym, gdyż w ich zamiarze będzie przeznaczenie drugiej nieruchomości na cele biznesowe. Lokal może służyć np. jako miejsce świadczenia usług. Niektórzy przedsiębiorcy aktywnie praktykują flip mieszkania. W innych przypadkach rozrastająca się firma będzie potrzebowała nowych biur czy gabinetów.

Możliwości skorzystania z drugiego kredytu hipotecznego są naprawdę rozmaite, zatem warto przemyśleć ten wybór, gdyż można na tym zarobić niemałe pieniądze.