Czy to najbardziej krakowskie miejsce w Krakowie? [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Codziennie, między godziną 11 a 19 w Pawilonie Wyspiańskiego można się przekonać czym jest współczesny Kraków. Na odwiedzających czeka regionalne rzemiosło, kuchnia, kultura i sztuka. Organizowane będą również spotkania z ciekawymi postaciami. Oto Kraków Story.

– Zapraszamy mieszkańców i turystów do poznawania tych wyjątkowych autorów, projektantów, pisarzy, muzyków czy baristów. Ekspertów w swoich dziedzinach, stawiających na jakość i unikatowość. Stworzyliśmy właśnie miejsce, które oddajemy im w całości. Otwarte codziennie. To przestrzeń przyjazna dla twórców, mieszkańców i turystów. Dlatego wzbogacamy ją o otwarte warsztaty. Zwłaszcza teraz, przed świętami, warto z nich skorzystać i nauczyć się pięknie pakować prezenty – zapewnia Izabela Błaszczyk, prezeska zarządu Kraków5020.

Lifestyle, kawa i muzyka

Selekcją i doborem produktów zajęli się poszczególni kuratorzy. Za ogólny program i sekcją lifestyle odpowiada dziennikarka Aga Kozak. – Dla mnie Kraków Story oddaje różnorodność krakowskich talentów, jest nowoczesna, a jednocześnie zanurzona w tradycji, którą teraz przepisujemy na nowo, we współczesnych kontekstach. To miejsce, by odkrywać współczesnych krakowskich artystów i rzemieślników – mówi ekspertka od wellbeingu, czyli „osiebiedbaniem”.

– W mojej selekcji znajdą się wykonane z niezwykłą pieczołowitością artykuły papiernicze i ceramika, będą drewniane zabawki czerpiące z bogatej krakowskiej tradycji prace ilustratorów i artystów z Krakowa. Będą rzeczy za parę złotych i na większą kieszeń – przekonuje Aga Kozak.

Sekcja modowa została powierzona projektantce Pat Guzik, a kulinaria Agnieszce Sendor (współzałożycielce gospodarstwa rybackiego Pstrąg Ojcowski). – Dziedzictwo naszego regionu jest niezwykłe i wyróżnia się na tle innych nie tylko historią, ale i przede wszystkim swoją różnorodnością oraz bogactwem. Możemy pochwalić się 15 produktami regionalnymi zarejestrowanymi przez UE czy ponad 200 produktami tradycyjnymi wpisanymi na ministerialną listę produktów – przypomina Sendor.

Oprócz tego, co już znane i doceniane, będzie miejsce na nowe. – Będziemy szukać nowych smaków, inspiracji i producentów, czyli mieszkańców naszego regionu, którzy wytwarzają i nierzadko odtwarzają dawne receptury nadając im niekonwencjonalne formy – zapowiada Agnieszka Sendor.

„Inny” Kraków

Filip Bartelak, który jest specjalistą w ocenie jakości kawy, będzie dbał o ten segment, a Daniel Cichy – dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – objął kuratele nad działem muzyki.

Zostaje jeszcze literatura, którą zajmie się dziennikarz Łukasz Wojtusik. – Stawiam na opowieści, które działają przez język, sposób narracji, przez ujęcie tematu i otwierają nas na spotkanie z czymś innym, także z innym Krakowem. Autorzy książek, które znalazły i znajdą się w Kraków Story, to nie tylko mieszkańcy stąd. To również ci, którzy szukają w tym mieście inspiracji, piszą o nim, biorą z niego garściami opierając na jego przeszłości i teraźniejszości literacką fikcję – stwierdza Wojtusik.

Warsztaty czekają

Kraków Story jest czynna przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 11:00 do 19:00. Najbliższe zaplanowane warsztaty m.in. o zapachach Krakowa, z tworzenia pająków ludowych (dekoracje), litografii czy dekorowania stołów poprowadzą lokalni twórcy. Wszystkie bieżące informacje oraz planowane wydarzenia będą publikowane na profilach Kraków Story w mediach społecznościowych: Facebook oraz Instagram