Warto poznać ich specyfikę przed zakupem takiej kabiny do swojego domu.
Sucha, czyli jaka?
Sauna fińska jest tzw. sauną suchą, co oznacza, że zasadniczo wilgotność wewnątrz kabiny jest bardzo niska – może wynosić nawet 3%, choć częściej mieści się w przedziale 10-20%. To nadal niewiele. Fakt, że powietrze jest suche, sprawia, że wilgoć z powierzchni skóry odparowuje bardzo szybko, co ma duże znaczenie ze względu na wysoką temperaturę. W podstawowych modelach saun fińskich do użytku domowego wynosi ona od 60 do 90°C, natomiast w saunach z górnej półki może sięgać nawet 110°. W takich warunkach zdecydowanie wzmaga się praca serca, intensyfikuje się wydzielanie przez skórę i zmienia się charakterystyka pracy mózgu – mówiąc wprost – pobyt w saunie fińskiej sprzyja oczyszczeniu ciała i duszy.
Czy sauna fińska leczy?
Czasem można zetknąć się z poradnikami, w których autorzy sugerują, jakie choroby można wyleczyć dzięki pobytom w saunie fińskiej. Jednak należy podkreślić, że pobyt w saunie, choć ma pewne korzystne działanie, nie jest formą leczenia, a ewentualnie wspomagania terapii lub profilaktyki. Korzystnie działa na przykład na przetłuszczającą się skórę, która w wysokiej temperaturze lepiej się oczyszcza. Pobyt w saunie stanowi też trening dla układu krwionośnego i oddechowego, jednak już w przypadku osób z rozwiniętą astmą albo po przebytym zawale nie tylko nie pomaga, ale często wręcz może zaszkodzić. Nie należy więc bezkrytycznie wierzyć w informacje o leczniczych zastosowaniach sauny – pobyt w niej jest specyficzną przyjemnością i w wielu przypadkach faktycznie może poprawić samopoczucie, ale jednak jest to obwarowane pewnymi ograniczeniami. Bądź co bądź, warunki w saunie fińskiej są dość ekstremalne.
Sauna fińska w domu – co warto wiedzieć?
Domowe sauny fińskie nie muszą mieć wielkiej mocy – 2,3-2,5 kW to rozsądne minimum dla pieca elektrycznego, ale i tak uzyskanie takiej mocy wymaga podłączenia do siły. W takich małych saunach przebywać mogą jednocześnie dwie osoby. Ustawienie kabiny jest bardzo proste – wymaga paru godzin wolnego czasu (czyli mniej niż złożenie mebli ze znanego skandynawskiego sklepu), nie trzeba też martwić się specjalnym dostosowaniem istniejących instalacji. Sauna fińska jest pod względem konstrukcyjnym najprostszym możliwym do zastosowania rozwiązaniem – mając odpowiednio dużą łazienkę, można ją ustawić nawet w bloku (tu warunkiem jest tylko dostęp do zasilania). Może być świetnym uzupełnieniem pokoju kąpielowego lub domowej strefy SPA, natomiast przy wyborze należy skupić się na parametrach technicznych, bo przez tę konstrukcyjną prostotę na rynek weszło sporo miernej jakości saun – ich należy się wystrzegać, ufając może i nieco droższym, ale sprawdzonym producentom.