Długa kolejka. Drugi dzień akcji szczepień na Rynku Głównym [ZDJĘCIA]

W niedzielę ok. 1,2 tys. osób będzie mogło przyjąć na Rynku Głównym preparat firmy Johnson & Johnson. Podobną liczbę szczepionek personel szpitalny wykona również w poniedziałek.

Od soboty w każdym mieście wojewódzkim odbywają się szczepienia w mobilnych punktach. W Krakowie taki punkt został ustawiony na Rynku Głównym. Można się w nim szczepić jednodawkowym preparatem spółki Johnson & Johnson, bez wcześniejszego rejestrowania, ale za to z aktywnym skierowaniem.

Jak poinformował w sobotę wieczorem wojewoda małopolski Łukasz Kmita, w pierwszym dniu akcji zaszczepionych na Rynku Głównym zostało 1,2 tys. osób. – To był strzał w dziesiątkę! Przygotowana przez polski rząd akcja "Zaszczep się w majówkę" cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie te osoby, które dziś cierpliwie czekały na szczepienie, dołożyły swoją cegiełkę do budowania naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział.

Niedzielne szczepienia

Dziś na Rynku pracują trzy zespoły szczepiące ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, liczące łącznie troje lekarzy, sześć pielęgniarek oraz tyle samo pracowników administracyjnych. Ich prace wspomaga ponad 20 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W niedzielę akcja potrwa do godziny 20 i najprawdopodobniej uda się zaszczepić ok. 1,2 tys. osób, ponieważ – jak poinformował w sobotę szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk – Małopolska otrzyma dodatkowo tysiąc szczepionek.

Po godzinie 10:30 w kolejce oczekiwało ponad 600 osób.