Długi weekend bezpieczniejszy niż rok temu. Tylko jedna ofiara

fot. malopolska policja
W czasie długiego weekendu czerwcowego w Małopolsce doszło do 42 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 41 zostało rannych. Był to bezpieczniejszy czas niż w roku poprzednim.
Od 2 do 6 czerwca na terenie województwa małopolskiego doszło do 42 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 41 zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 90 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Do śmiertelnego wypadku doszło w piątek, 4 czerwca około godz. 17:40, w miejscowości Osiek w powiecie oświęcimskim. Jak wstępnie ustalono, 24-letni kierujący skodą, mając ponad promil alkoholu w organizmie, zderzył się z 63-letnim motorowerzystą. W wyniku odniesionych obrażeń ciała kierujący motorowerem zmarł. 24-latek nie udzielił pomocy uczestnikowi wypadku i odjechał z miejsca zdarzenia w kierunku Witkowic, gdzie doprowadził do kolizji drogowej. Z miejsca tego zdarzenia również się oddalił. Został zatrzymany przez oświęcimskich policjantów i tymczasowo aresztowany.

Pomoc dronowa

Podczas tego weekendu nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało dziennie od około 400 do 500 małopolskich policjantów ruchu drogowego (w sumie przez weekend wystawiono ponad 2000 służb).

W celu utrzymania płynności ruchu, w miejscach tworzenia się zatorów drogowych policjanci ręcznie kierowali ruchem – zwłaszcza na trasie Kraków – Zakopane. W dzień powrotów już od rana w miejscach newralgicznych funkcjonowały tam stałe posterunki, gdzie policjanci na bieżąco monitorowali ruch na drodze. Do działań włączony był policyjny dron, dzięki któremu można było uzyskać informacje  o miejscach tworzenia się zatorów, co pozwoliło usprawnić ruch w tym  rejonie.

W związku z napływem ogromnej liczby turystów do Zakopanego oddelegowano tam dwie załogi policjantów ruchu drogowego z KMP w Krakowie, którzy nadzorowali ruch w rejonie Morskiego Oka - głównie pod względem nieprawidłowego parkowania.

Bezpieczniej niż rok temu

Tegoroczny weekend czerwcowy był bezpieczniejszy niż w roku poprzednim. Pomimo większego natężenia ruchu na drogach doszło do mniejszej liczby wypadków i było mniej ofiar. W 2020 roku podczas długiego weekendu czerwcowego na małopolskich drogach doszło do 45 wypadków, w których sześć osób poniosło śmierć, a 49 zostało rannych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta