Do nowego mieszkania komunalnego po wcześniejszym „prześwietleniu”

Budynek przy ul. Fredry fot. ZIM w Krakowie

Blok przy ul. Fredry czeka na krakowian, których nie stać na własne mieszkanie. Zanim to nastąpi, kandydaci muszą być szczegółowo zweryfikowani.

Łukasz Gibała zauważył, że od sierpnia tego roku pusty stoi czterokondygnacyjny budynek z 46 komunalnymi mieszkaniami.

– Zapotrzebowanie na takie lokale jest ogromne – czas oczekiwania na przydział mieszkaniowy z zasobu Gminy Miejskiej Kraków liczony jest w latach, a potrzebujących jest bardzo dużo, dlatego trudno jest zrozumieć, z jakiego powodu zrealizowana już inwestycja, mogąca choć trochę zmniejszyć problem dostępności takich mieszkań dla krakowian, miesiącami stoi pusta i nieużytkowana – pisze radny w swojej interpelacji do władz miasta. Przewodniczący klubu Kraków dla Mieszkańców chciałby się dowiedzieć, dlaczego blok wciąż stoi pusty.

Wkrótce pojawią się (wyselekcjonowani) mieszkańcy?

Na lokal od gminy mogą liczyć osoby, które potrzebują mieszkania i jednocześnie mają odpowiednio niskie dochody. Nie oznacza to jednak, że przydział do nowych mieszkań odbywa się w sposób dowolny.

Rada miasta uchwaliła w 2019 roku zasady wynajmowania nowo wybudowanych lokali. – W sytuacji zasiedlania mieszkań w budownictwie pierwotnym, z uwagi na ich standard, gmina dokonuje szczególnie starannego doboru najemców. Na skierowanie do lokali w nowo wybudowanych budynkach mogą liczyć wyłącznie osoby, wobec których nie stwierdzono zachowań niezgodnych z zasadami współżycia społecznego – informuje prezydent miasta.

Kandydaci są więc dokładnie „prześwietlani”. Urząd zbiera informacje od straży miejskiej, policji i MOPS-u. Im cieńsza kartoteka, tym lepiej. I to nie tylko wnioskodawcy, ale również reszty osób objętych wnioskiem. Ważne jest też sytuacja rodzinna i socjalna, by osoby, które otrzymają lokale o wyższym standardzie, były możliwie jak najlepiej utrzymywane.

Prezydent informuje, że kandydaci zostali już wybrani i wprowadzą się do mieszkań nie później niż wraz z końcem tego roku.