Do trzech razy sztuka. Nowohuckie Centrum Kultury otwiera nowe wystawy

fot. Tadeusz Cukier/mat. prasowe Nowohuckiego Centrum Kultury

„Amerykański Mit”, „Były sobie rzeźby w mieście” i „Wspólna niepamięć” to nowe ekspozycje w galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury. Wystawy zostaną otwarte dla zwiedzających w połowie kwietnia.

Ameryka w obiektywie

Już wkrótce w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury będzie można obejrzeć wystawę fotografii Marka Norka, upamiętniającą 1. rocznicę jego śmierci. Wspomnieniowa ekspozycja ukazuje Amerykę widzianą oczami wybitnego fotografa i reżysera filmowego.

– Ameryka zawsze fascynowała i zaciekawiała swoją cywilizacją i jej osiągnięciami. Od początku istnienia powstały o niej mity, które przyciągały rzesze emigrantów. Szczególnie silnie odczuwaliśmy ich magię w okresie komunizmu. Później, kiedy wkroczyliśmy na drogę kapitalizmu, mity te nieco wyblakły. Jakie są? Jaka jest prawda? Czy Ameryka jest inna niż mity, które funkcjonują o niej? Starałem się zobaczyć różnice, które dzielą nasze kultury. Ale czy są one tak istotne? Wydaje mi się, że fotografia moja dotyka zaledwie tego, co jest ulotnym obłokiem mgły – mówił Marek Norek.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00. Podczas uroczystego otwarcia przybyli będą mogli obejrzeć film Marka Norka „Brooklyn czarter” oraz wysłuchać mini recitalu Jana Oberbeka – wirtuoza gitary.

Ekspozycja czynna do 22 maja.

Dzień później zostanie otwarta kolejna wystawa fotografii. Tym razem będą to zdjęcia Tadeusza Cukra przedstawiające rzeźby Igora Mitoraja. Dzieła słynnego artysty były prezentowane w Krakowie wiele lat temu. W 1993 r. pojawiły się na wystawach w Collegium Iuridicum UJ, a w 2003/2004 r. na Rynku Głównym.

Ekspozycja „Były sobie rzeźby w mieście” Tadeusza Cukra została wzbogacona fotografiami późniejszych prac rzeźbiarza.

Wystawę będzie można zobaczyć od 22 kwietnia do 22 maja.

Przestrzeń dla sztuki

„Wspólna niepamięć” to wystawa poświęcona Jackowi Waltosiowi, profesorowi krakowskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który uchodzi za jednego z czołowych twórców polskiej sztuki współczesnej. Ekspozycja ta zostanie otwarta w ramach 9. edycji „Przestrzeni dla sztuki”.

– Na wystawę składa się ponad 300 prac malarskich, rzeźb, rysunków i grafik z lat 1960–2019, spiętych tytułem „Wspólna niepamięć”. To pierwsza od lat tak obszerna prezentacja twórczości Jacka Waltosia w Krakowie – mówi Joanna Gościej-Lewińska, kuratorka projektu „Przestrzeń dla sztuki”.

Zgodnie z tradycją, prace artysty zostaną zaprezentowane w trzech miejscach: Nowohuckim Centrum Kultury, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytecie Ekonomicznym. Kluczowym celem projektu jest promowanie sztuki współczesnej i dotarcie do szerokiego kręgu odbiorców z różnych środowisk.

Wystawa czynna od 26 kwietnia do 22 maja.