„Amerykański Mit”, „Były sobie rzeźby w mieście” i „Wspólna niepamięć” to nowe ekspozycje w galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury. Wystawy zostaną otwarte dla zwiedzających w połowie kwietnia.
Ameryka w obiektywie
Już wkrótce w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury będzie można obejrzeć wystawę fotografii Marka Norka, upamiętniającą 1. rocznicę jego śmierci. Wspomnieniowa ekspozycja ukazuje Amerykę widzianą oczami wybitnego fotografa i reżysera filmowego.
– Ameryka zawsze fascynowała i zaciekawiała swoją cywilizacją i jej osiągnięciami. Od początku istnienia powstały o niej mity, które przyciągały rzesze emigrantów. Szczególnie silnie odczuwaliśmy ich magię w okresie komunizmu. Później, kiedy wkroczyliśmy na drogę kapitalizmu, mity te nieco wyblakły. Jakie są? Jaka jest prawda? Czy Ameryka jest inna niż mity, które funkcjonują o niej? Starałem się zobaczyć różnice, które dzielą nasze kultury. Ale czy są one tak istotne? Wydaje mi się, że fotografia moja dotyka zaledwie tego, co jest ulotnym obłokiem mgły – mówił Marek Norek.
Wernisaż wystawy odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00. Podczas uroczystego otwarcia przybyli będą mogli obejrzeć film Marka Norka „Brooklyn czarter” oraz wysłuchać mini recitalu Jana Oberbeka – wirtuoza gitary.
Ekspozycja czynna do 22 maja.
Rzeźby Igora Mitoraja
Dzień później zostanie otwarta kolejna wystawa fotografii. Tym razem będą to zdjęcia Tadeusza Cukra przedstawiające rzeźby Igora Mitoraja. Dzieła słynnego artysty były prezentowane w Krakowie wiele lat temu. W 1993 r. pojawiły się na wystawach w Collegium Iuridicum UJ, a w 2003/2004 r. na Rynku Głównym.
Ekspozycja „Były sobie rzeźby w mieście” Tadeusza Cukra została wzbogacona fotografiami późniejszych prac rzeźbiarza.
Wystawę będzie można zobaczyć od 22 kwietnia do 22 maja.
Przestrzeń dla sztuki
„Wspólna niepamięć” to wystawa poświęcona Jackowi Waltosiowi, profesorowi krakowskiej i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który uchodzi za jednego z czołowych twórców polskiej sztuki współczesnej. Ekspozycja ta zostanie otwarta w ramach 9. edycji „Przestrzeni dla sztuki”.
– Na wystawę składa się ponad 300 prac malarskich, rzeźb, rysunków i grafik z lat 1960–2019, spiętych tytułem „Wspólna niepamięć”. To pierwsza od lat tak obszerna prezentacja twórczości Jacka Waltosia w Krakowie – mówi Joanna Gościej-Lewińska, kuratorka projektu „Przestrzeń dla sztuki”.
Zgodnie z tradycją, prace artysty zostaną zaprezentowane w trzech miejscach: Nowohuckim Centrum Kultury, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytecie Ekonomicznym. Kluczowym celem projektu jest promowanie sztuki współczesnej i dotarcie do szerokiego kręgu odbiorców z różnych środowisk.
Wystawa czynna od 26 kwietnia do 22 maja.