Dom Ekielskiego wciąż z rusztowaniem, ale już bez reklamy [ZDJĘCIA]

Z domu Ekielskiego na rogu ul. Piłsudskiego i Alej Trzech Wieszczów zniknęła reklama. Czyżby oznaczało to bliskie odsłonięcie zasłoniętej przez długie lata perełki architektury?

Charakterystyczna kamienica projektu Władysława Ekielskiego została wybudowana 1898 roku. Krakowianie od lat nie mogą je jednak podziwiać, ponieważ jest zasłonięta rusztowaniem, na którym montowane były wielkoformatowe reklamy.

Wszystkie dotychczasowe próby rozwiązania tej sytuacji okazały się bezskuteczne i dopiero pełne wejście w życie uchwały krajobrazowej dało nadzieje na odsłonięcie budynku. Był nawet moment, kiedy reklama została zdjęta i w jej miejscu pojawiła się tylko grafika z konturami budynku, niedługo później jednak powieszono reklamę – zgodnie z ograniczeniami powierzchni zawartymi w uchwale krajobrazowej.

Teraz jednak mija okres jej dopuszczalnej ekspozycji. W lipcu urząd miasta odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie, że kontrolę w tym miejscu przeprowadzono 4 października 2022 i potwierdzono istnienie nośnika. Tymczasem taką reklamę można eksponować nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy oraz nie częściej niż co siedem lat.

– Ta tablica reklamowa może być umieszczona na rusztowaniu do 3 października 2023 roku. Po tym czasie zostanie przeprowadzona kontrola i w przypadku, gdy tablica reklamowa stanowiąca baner nie zostanie usunięta, będzie wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne w celu jej usunięcia oraz nałożenia kary na podmiot odpowiedzialny za jej umieszczenie – zapowiadała Patrycja Piekoszewska z biura prasowego urzędu miasta.

W ostatnim czasie baner zniknął, jednak samo rusztowanie pozostało na razie bez zmian.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto