Dyskusja nad zmianą nazwy ulicy na Obrońców Ukrainy 2022 roku za dwa tygodnie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Obywatelski projekt uchwały zmiany nazwy ulicy Biskupiej na Obrońców Ukrainy 2022 roku wpłynął do kancelarii krakowskiej rady miasta. Radni będą mieli szansę pochylić się nad nim 13 kwietnia.

Przy ul. Biskupiej mieści się konsulat Federacji Rosyjskiej. Od początku agresji tego kraju na Ukrainę to właśnie tam zbierali się przeciwnicy wojny wszczętej przez Rosję. Pojawił się też projekt, by zmienić nazwę ulicy i tym samym uhonorować wszystkich tych, którzy bronią Ukrainy od 24 lutego i nierzadko oddali życie za wolność swojej ojczyzny.

– Można się zastanawiać, dlaczego historyczna nazwa jednej z krakowskich ulic miałaby teraz nagle ulec zmianie. Żyjemy w szczególnym czasie. Wojna, która po dziesięcioleciach pokoju z trudem mieści nam się w głowach, jest wydarzeniem absolutnie krańcowym, czymś, co wszystko zmienia – czytamy w uzasadnieniu projektu.

– Naród ukraiński, niezwykle nam bliski, stanął wobec ostatecznej próby i z ogromnym poświęceniem walczy w obronie swojej ojczyzny oraz całej Europy, ponosząc najwyższe ofiary. Bombardowane są szpitale, sierocińce, ranione są rodzące matki, rakiety uderzają w domy mieszkalne. To są rzeczy niewyobrażalne. Armia ukraińska - o wiele mniejsza od armii rosyjskiej - stawia opór agresorowi, powstrzymując go od zajęcia Ukrainy, ale także od zajęcia kolejnych terytoriów europejskich – twierdza autorzy.

Formalności?

Projektodawcom udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów, które zostały też pozytywnie zweryfikowane. Projekt uchwały zostanie wprowadzony do porządku obrad sesji Rady Miasta Krakowa 13 kwietnia. Jest to najbliższy termin umożliwiający zaopiniowanie projektu uchwały przez komisje merytoryczne rady miasta i Prezydenta Miasta Krakowa.

Nie oznacza to jednak, że poparcie dla projektu jest jednoznaczne. Stowarzyszenie miłośników pl. Biskupiego wysłało petycję do władz miejskich z wnioskiem o pozostawienie dotychczasowej nazwy z uwagi na historyczny charakter tego miejsca.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus