Dzieła niderlandzkiego mistrza detalu zawitają na Wawel

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl
„Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około 1600” to pierwsza wystawa prezentowana w Zamku Królewskim na Wawelu w 2023 roku. Dzieła niderlandzkiego mistrza detalu zwiedzający będą mogli podziwiać od 12 stycznia.

Na ekspozycji, ukazującej twórczość antwerpskiego malarza, znajdzie się ok. 40 eksponatów. Będą to nie tylko obrazy, ale także rzeźby z kości słoniowej czy rysunek. Prace te zostały wykonane ok. 1600 roku i utrzymane są w manierze typowej dla sztuki niderlandzkiej.


Dzieła Jacoba Mertensa na Wawelu


Na wystawie będzie można obejrzeć dzieła wypożyczone z trudno dostępnych kolekcji z całej Polski. Część z nich znana jest wyłącznie wąskiemu gronu odbiorców. Prezentacja prac Jacoba Mertensa na Wawelu nie tylko przybliży twórczość tego niderlandzkiego mistrza detalu, ale także pokaże stolicę Małopolski jako prężnie działające centrum artystyczne.

– Zwiedzający przekonają się, że w Krakowie na początku XVII wieku funkcjonowało bardzo prężne, ciekawe, niczym nieustępujące zachodnio-europejskiemu środowisko artystyczne – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.


Rdzeniem ekspozycji będzie ołtarz z warsztatu malarza Jacoba Mertensa, którego najważniejszą część stanowi sygnowany przez niderlandzkiego mistrza obraz „Zwiastowanie”, mieszczący się obecnie w Prałatówce przy kościele Mariackim w Krakowie. To najsłynniejsze dzieło antwerpskiego malarza, wyróżniające się osobliwymi pociągnięciami pędzla oraz wirtuozerskim traktowaniem szczegółów.


Wystawa „Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około 1600” będzie prezentowana na Wawelu do 16 kwietnia 2023 roku.


Sztuka nowoczesna w zabytkowym otoczeniu


W styczniu oprócz prac niderlandzkiego malarza Jacoba Mertensa na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego zagości „Wyspia”. To instalacja artystyczna Kingi Nowak inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego.


– Pojawienie się rzeźby na dziedzińcu zewnętrznym będzie przypominać, że Wawel buduje trwałe relacje ze współczesnością. Dzieło stanowi też odwołanie do Stanisława Wyspiańskiego. I nie ma w tym przypadku. W 2024 roku szykujemy bowiem wielką wystawę związaną z autorem „Akropolis” – zdradził nam Andrzej Betlej.


„Wyspię” zwiedzający będą mogli podziwiać od 26 stycznia do listopada 2023 roku.

News will be here