Dziesięć kolejnych smoków trafi na ulice miasta. Gdzie je zobaczymy?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd dróg planuje w tym roku ustawić dziesięć kolejnych figurek smoków. Teraz szuka firmy, która przygotuje dla nich odpowiednie kamienne postumenty.

Smocze figury to realizacja zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego. Pierwsze smoki rozgościły się w różnych częściach miasta pod koniec ubiegłego roku. Smoka Turystę zobaczymy przy parku Bednarskiego, Smoka Malarza przy pl. Axentowicza, Smoka z mapą przy parku Krakowskim, Smoka z latawcem przy parku Jordana. Przy kinie Kijów stanął Smok Filmowiec, na placu Na Groblach Smok Wodny, a w rejonie szkoły przy al. Dembowskiego – Smok Geodeta.

Druga partia

Dosłownie kilka dni wcześniej do siedziby Zarządu Dróg Miasta Krakowa dotarło dziesięć kolejnych figurek. Ich zdjęcia prezentowaliśmy tutaj:

Te smoki również dołączą do smoczego szlaku, ale najpierw trzeba przygotować dla nich odpowiednie miejsca. Urzędnicy rozpisali właśnie przetarg na przygotowanie kamiennych postumentów, a następnie umieszczenie na nich samych rzeźb.

Wiadomo już, że trzy smoki znajdą swoje miejsce na Starym Mieście, cztery na Grzegórzkach, dwa w Krowodrzy, a jeden – w Podgórzu:

- Smok z Literą K trafi na skwer u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Rybaki;
- Smok Sportowiec na skwer Zbigniewa Brzezińskiego (w rejonie ul. Piłsudskiego);
- Smok z metrem na ul. Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja;
- Smok Lekarz na ul. Kopernika 40, przed wejście do Katedry Kliniki Chirurgii UJ;
- Smok Fotograf na ul. Rakowicką 22A, w rejon Muzeum Fotografii;
- Smok Żołnierz CK na rondo Mogilskie, przy Bastionie V Lubicz;
- Smok Astronom na ul. Kopernika 27, przed wejście do ogrodu botanicznego;
- Smok Lajkonik na skwer Konika Zwierzynieckiego przy ul. Kościuszki;
- Smok „Emausowy” na ul. Kościuszki;
- Smok Romantyk w rejon kładki Bernatka.

Zwycięska firma dostanie cztery miesiące na przygotowanie postumentów. – Dajemy na to stosunkowo dużo czasu, ponieważ są problemy z dostępnością granitu – kamieniołomy w pierwszej kolejności zaopatrują drogownictwo, a dopiero później wszystkich pozostałych. Samo posadowienie to już kwestia dosłownie kilku dni i można założyć, że jesienią smoki, które obecnie czekają w magazynie, trafią już do przestrzeni miasta – zapowiada Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy ZDMK.

Łącznie więc smoków będzie 17. W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego również zgłaszane były projekty dzielnicowe dotyczące figurek smoków, ale tym razem nie uzyskały wystarczającej liczby głosów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki Krowodrza Podgórze