Węzeł Niepołomice otwarty

fot. GDDKiA

W poniedziałek przed południem został oddany do użytku nowy węzeł na autostradzie A4, na wysokości Niepołomic.

Drogowcom udało się dotrzymać zapowiadanego terminu. Wbrew obawom, planów na ostatniej prostej nie pokrzyżował też koronawirus.

Węzeł powstał w Podłężu – dokładnie w tym miejscu, w którym autostrada krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 964. Jego uruchomienie będzie oznaczać znaczące skrócenie dystansu pomiędzy Niepołomicami a Krakowem, ułatwi też dojazd do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Ograniczy też ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką i położone w pobliżu miejscowości. Samorząd zabiegał o tę inwestycję od kilkunastu lat.

Budowa węzła kosztowała prawie 48 milionów złotych.

Trzy miesiące utrudnień

Obok tej dobrej wiadomości dla kierowców jest też i zła. Od dziś obowiązują zmiany w organizacji ruchu na A4 związane z remontem wiaduktu na ul. Zakopiańskiej. Remontowana będzie dolna część wiaduktu: pracami objęte zostaną trzy przęsła, wzmocnione zostaną również belki nośne. Dla kierowców jeżdżących ulicą Zakopiańską, nie będzie zmian w ruchu. Natomiast na utrudnienia muszą się nastawić kierowcy korzystający z autostrady.

W godzinach od 21 do 5 zamknięty będzie zjazd z autostrady w kierunku Zakopanego (z północnej jezdni autostrady, czyli tej w stronę Katowic). Objazd będzie poprowadzony przez węzeł Kraków Skawina.

Dodatkowo, zmieniony został układ pasów:

- w ciągu dnia, w godzinach 5:00–21:00, część ruchu została przeniesiona na przeciwległą jezdnię. Na północnej jezdni autostrady jest dostępny tylko jeden pas, natomiast na jezdni południowej wyznaczony będzie jeden pas do jazdy w stronę Katowic oraz dwa pasy w kierunku Rzeszowa.

- w nocy, w godzinach: 21:00–5:00, cały ruch zostanie poprowadzony jezdnią południową, a północna będzie całkowicie zamknięta. Układ pasów będzie następujący: jeden pas w kierunku Katowic i dwa w kierunku Rzeszowa.

Tak będzie na ok. trzykilometrowym odcinku autostrady, mniej więcej od wiaduktu na ulicy Kąpielowej.

comments powered by Disqus