Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie – od pół wieku wpisana w krajobraz miasta

fot. Adrian Gut

Wywiad z Mariuszem Michałkiem, Dyrektorem Oddziału nr 1 w Krakowie.

Panie dyrektorze, krakowska elektrociepłownia PGE Energia jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla Krakowa. Na stałe wpisana jest także w krajobraz i życie miasta. Jak postrzegacie bycie jego częścią?

Już pół wieku produkujemy ciepło, którym ogrzewamy większość krakowskich mieszkań i instytucji. Prawie 400 tys. mieszkańców naszego miasta korzysta codziennie z ciepła wytwarzanego z naszej elektrociepłowni.  Jesteśmy częścią miasta i czujemy się na stałe związani z jego rytmem życia. To, co ważne dla miasta i jego mieszkańców jest ważne także dla nas. Traktujemy naszą pracę jako powinność, stojąc na straży trwałego i niezawodnego bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii elektrycznej dla Krakowa. Bo praca energetyka to służba.

Jakie działania Państwo podejmujecie, żeby chronić środowisko i zdrowie mieszkańców w ramach prowadzonej działalności?

W ostatnich latach, czyli pomiędzy 2017 a 2022 rokiem, zrealizowaliśmy blisko 1500 nowych projektów, w ramach których przyłączyliśmy do sieci ciepłowniczej nowopowstające inwestycje budowlane, a także budynki już istniejące, które do tej pory korzystały z innych form ogrzewania. Tutaj należy podkreślić, że ciepło sieciowe jest najbardziej ekologicznym i najmniej emisyjnym rozwiązaniem w zakresie produkcji i dystrybucji tego ciepła do mieszkań i domów, co w rezultacie przekłada się na lepszą jakość powietrza. Warto dodać, że w 2021 roku padł rekord przyłączeń nowych klientów w postaci 349 budynków o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło wynoszącym 83,3 [MWt].

W ramach programu „Ciepło dla Krakowa”, który funkcjonuje już od 2011 roku, współpracujemy z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Krakowie i elektrownią CEZ w Skawinie. Razem prowadzimy spójne działania informacyjne, promujące zalety ciepła sieciowego.

Co jeszcze robicie dzisiaj, żeby jutro było lepsze?

W 2019 roku zawarliśmy z Miastem Kraków umowę o współpracy na rzecz zrównoważonego, niskoemisyjnego rozwoju oraz wzrostu innowacyjnej gospodarki. Kontynuujemy i rozwijamy naszą współpracę, polegającą na wspieraniu miasta w działaniach z zakresu biznesu, ochrony środowiska, promocji, edukacji, rozwoju gospodarki oraz aktywizacji mieszkańców.

Jako świadomy swojej roli producent ciepła angażujemy się także w działania związane z transformacją rynku ciepła i przejścia elektrociepłowni w kierunku źródła niskoemisyjnego. W ramach cyklu spotkań z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i firmy Tauron, podejmujemy starania, zmierzające do stworzenia „Założeń do planu zaopatrzenia Gminy Miejskiej Kraków w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na lata 2023-2038". Wspólnie z UMK i MPEC opracowaliśmy także „Mapę Ciepła 2022”. To ważny dokument pokazujący, jakie obszary są już zaopatrywane ciepłem sieciowym i gdzie występują potencjalne miejsca dla nowych przyłączeń w przyszłości.

Rozwijając rynek ciepła w stolicy Małopolski i dbając o środowisko, angażujemy się także w projekty dobroczynne i liczne inicjatywy miejskie z zakresu sportu, kultury czy edukacji.

Jakie to są projekty? Co konkretnie robicie dla Krakowa?

Co roku wspieramy wiele wydarzeń z obszaru kultury, ochrony środowiska czy sportu. W październiku zasadziliśmy ponad 2 tys. dębów w Nadleśnictwie Niepołomice, dzięki czemu ten nowo posadzony las w przyszłości zapewni nam wszystkim czystsze powietrze. Nasi pracownicy regularnie oddają krew, angażują się także w lokalne zbiórki i akcje społeczne.

Corocznie angażujemy się w akcję społeczną „Podzielmy się ciepłem”, której celem jest wsparcie organizacji pozarządowych, pomagającym osobom najuboższym, chorym, niepełnosprawnym, seniorom, kombatantom oraz osobom wykluczonym społecznie. W latach 2020-2022 przekazaliśmy na wsparcie akcji ponad 220 tys. zł., gdzie pomoc otrzymały 24 krakowskie organizacje.

Dodatkowo wsparliśmy kwotą 50 tys. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Wsparcie tej placówki medycznej zaowocowało zakupem specjalistycznego sprzętu, który każdego dnia służy pacjentom placówki.

Wspomniał Pan także o wsparciu krakowskiej kultury. Jakie inicjatywy mogą liczyć na wasze wsparcie sponsoringowe?

Jako największy producent ciepła w Krakowie nie zapominamy o inicjatywach z obszaru kultury i edukacji w stolicy Małopolski. Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Inżynierii Miejskiej
w Krakowie, Krakowska Fundacja Filmowa czy Zarząd Infrastruktury Sportowej – to tylko niektóre z miejskich instytucji, które corocznie otrzymują wsparcie sponsoringowe. Tylko w ciągu trzech ostatnich latach przekazaliśmy prawie pół miliona zł, co pomogło w sprawnej organizacji znanych i cieszących się dużą popularnością wydarzeń, takich jak Krakowski Festiwal Filmowy, Zajrzyj do Huty czy Bieg Trzech Kopców, a także przyczyniło się do wykorzystania potencjału miasta i promocji regionu.

Krakowska elektrociepłownia była wielokrotnie nagradzana tytułem Mecenasa Kultury i Filantropa Miasta Krakowa.

A jakie działania podejmuje krakowska elektrociepłownia w zakresie edukacji?

Do młodzieży kierujemy program edukacyjny PGE Energia Ciepła pt. „Energetyczna Kariera”. Ścisła współpraca ze szkołami technicznymi to przede wszystkim umożliwienie odbycia praktyk i staży w elektrociepłowni, a także nasza obecność na takich wydarzeniach branżowych jak Krakowski Tydzień Zawodowców, Festiwal Zawodów czy Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Co ważne, działania podejmowane przez spółkę w zakresie edukacji są widoczne w mieście i doceniane przez młodzież. 15 czerwca 2022 r. podczas Gali Kształcenia Zawodowego, krakowska elektrociepłownia została wyróżniona za współpracę z Województwem Małopolskim w zakresie modernizacji kształcenia zawodowego w Małopolsce i znalazła się wśród krakowskich przedsiębiorstw i instytucji, które co roku aktywnie angażują się w propagowanie kształcenia zawodowego w Małopolsce i promocję praktycznych zawodów.

Jakie były największe inwestycje w ciągu ostatnich lat działalności krakowskiej elektrociepłowni?

Bardzo ważnym sukcesem było dostosowanie infrastruktury do zaostrzonych standardów z zakresu emisji do powietrza (tzw. konkluzji BAT). Elektrociepłownia zakończyła część projektów oraz jest na etapie finalizacji projektów inwestycyjnych, pozwalających na spełnienie nowych wymagań środowiskowych. Najważniejsze prace proekologiczne objęły modernizację elektrofiltrów na wszystkich czterech kotłach blokowych. Dzięki inwestycji znacznie zmniejszył się poziom emisji pyłów, a zainstalowane najlepsze dostępne technologie dają gwarancję sprawnego działania urządzeń przez cały rok. Takie projekty to inwestycja dla nas wszystkich, bo czyste powietrze i klimat to nasza wspólna sprawa.

Ponadto, elektrociepłownia regularnie modernizuje istniejącą już infrastrukturę i inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Remonty kapitalne i modernizacje bloków oraz pozostałego majątku produkcyjnego to kluczowe elementy naszych letnich kampanii remontowych. Poza tym modernizacji poddano także laboratorium chemiczne, które wzbogaciło się o nowe analizatory. Dostosowanie instalacji laboratorium do wymogów BAT pozwoliło zredukować emisję związków chemicznych m. in. azotu, siarki, pyłów i metali ciężkich, a to przekłada się na czystsze powietrze i lepsze warunki środowiskowe dla mieszkańców stolicy Małopolski.

Czego w takim razie mogą spodziewać się mieszkańcy Krakowa?

Przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego i stabilności dostaw ciepła. Pragnę zapewnić o stabilnej sytuacji krakowskiej elektrociepłowni w obliczu trwającego sezonu grzewczego i ciągłości dostaw paliwa opałowego. Bezpieczeństwo i zapewnienie nieprzerwanych dostaw ciepła dla krakowian jest dla nas priorytetem. Z pewnością nie zabraknie także kolejnych inwestycji i modernizacji, a to wszystko z myślą o naszym mieście i jego mieszkańcach.