Fenomen Jana Pawła II, nieznana twarz Ingardena. MOCAK zaprasza na nowe wystawy [ZDJĘCIA]

MOCAK zaprasza na cztery nowe wystawy fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
MOCAK po dwóch miesiącach przerwy jest ponownie otwarty dla zwiedzających. W przestrzeniach muzeum możemy oglądać cztery nowe ekspozycje, w tym jedną poświęconą fenomenowi papieża Jana Pawła II.

Nowe otwarcie

„Papież”, „Roman Ingarden. Filozof i Fotograf”, „Współczesne modele realizmu” oraz „Dialog z przestrzenią” to nowe ekspozycje, które odwiedzający mogą już oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej.

Pandemia trochę pokrzyżowała plany instytucji – planowana na kwiecień wystawa „Polityka” została przełożona na 2022 rok.

Jak teraz wygląda zwiedzanie? Muzeum opracowało nowe zasady bezpieczeństwa – zwiedzamy w maseczkach, w rękawiczkach jednorazowych i z zachowaniem odstępów od innych oglądających.

Nieznana twarz Ingardena

Wśród czterech nowych wystaw znalazła się ekspozycja poświęcona Romanowi Ingardenowi. W tym roku przypada 50. rocznica jego śmierci.

W Galerii Alfa prezentowana jest monograficzna wystawa prawie 150 fotografii jego autorstwa, które powstały w latach 1940–1970. Zdjęcia zostały wybrane z bogatego archiwum MOCAK-u, które w swojej kolekcji liczy ich 5000.

– Pokazujemy autoportrety i portrety, przyrodę, architekturę i martwe natury. Wystawa ujawnia nieznaną – i pełną wdzięku – twarz Romana Ingardena. Okazuje się on człowiekiem romantycznym, psychologicznie wnikliwym, czułym na ulotność piękna. Pomnikowy filozof odkrywa swoją ludzką wrażliwość i nieśmiałość wobec świata, na który patrzy – zaznacza Marlena Nikody, kuratorka wystawy.

Do tej pory w ramach cyklu ukazującego poetów, prozaików i myślicieli jako malarzy, rysowników, twórców, kolaży czy fotografów MOCAK zaprezentował już wystawy poświęcone m.in. Wisławie Szymborskiej czy Zbigniewowi Herbertowi.

Papież

Fenomen papieża Jana Pawła II. Muzeum po raz kolejny bliżej przygląda się – za pomocą różnych wypowiedzi artystycznych – biskupowi Rzymu. Wystawę zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Punktem wyjścia są tu prace pochodzące z Kolekcji MOCAK-u – dzieła Rafała Bujnowskiego i Volkera Hildebrandta. Dotyczą one masowej produkcji wizerunków papieża, kulcie przedmiotów, z jakimi miał styczność i przedstawień przez media ważnych wydarzeń dla jego pontyfikatu.

Zostały one zestawione z dziełami odnoszącymi się m.in. do pielgrzymek do Polski czy zamachu na jego życie w 1981 roku.

– Najbardziej oczywistym przejawem fascynacji Janem Pawłem II jest komercjalizacja jego wizerunku, adoracja postaci poprzez produkty mające umacniać kult. Inny przykład stanowi chęć budowania wspólnoty poprzez udział w tworzeniu portretu papieża. Kontrowersyjny wymiar fenomenu Jana Pawła II pojawia się, kiedy jego wizerunek zostaje umieszczony na ciele w formie tatuażu – przyznaje Delfina Jałowik, kuratorka wystawy.

Na wystawie oprócz prac Bujnowskiego i Hildebrandta zobaczymy również dzieła Wojciecha Plewińskiego, Edwarda Dwurnika, Piotra Uklańskiego czy Mateusza Sarzyńskiego. Ekspozycję można oglądać w Galerii Beta.

Modele realizmu i dialog z przestrzenią

„Ta wystawa prezentuje prace mówiące w języku realistycznym o wszystkim, co obecnie ważne” – tak wystawę „Współczesne modele realizmu” opisuje na swojej stronie MOCAK.

W przestrzeni muzeum prezentowane są prace artystów takich jak m.in. Irkás Ákos, Reza Aramesh, Alpin Arda Bağcık, Małgorzata Blamowska, Rafał Bujnowski, Ahmad Canaan, Janina Kraupe-Świderska, The Krasnals czy Agata Kus.

Muzeum stawia również na „Dialog z przestrzenią”. W głównym budynku MOCAK-u zobaczymy 14 instalacji odnoszących się do neutralnych wnętrz.

I tak Tomasz Bajer w holu instytucji odtwarza wnętrze celi dla muzułmanina w więzieniu w Guantanamo, John Blake wchodzi w przejście pomiędzy ścianami, zawieszając nad nim złowieszcze dmuchawy, Piotr Lutyński buduje „domy”, pełne jego wizji kosmosu i natury, David Rabinowitch mierzy człowieka za pomocą rzeźby sięgającej od podłogi do sufitu, a Marek Chlanda potrzebuje intymnej przestrzeni, aby podzielić się tajemniczą stratą.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wystaw.

comments powered by Disqus