Festiwal Miłosza gotowy na wszystkie scenariusze

fot. Krzysztof Kalinowski

Znamy tegoroczny program Festiwalu Miłosza. Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-11 lipca. Organizatorzy liczą,  że o poezji uda się porozmawiać na żywo, ale jak przyznają - są gotowi na wszystkie scenariusze.

„Nieobjęta ziemia” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza. Tym razem rozmowy będą dotyczyć trudności w opanowywaniu Ziemi i przemieszczaniu się po niej, w rozumieniu dosłownym i symbolicznym.

Ekologia, pandemia, ideologiczni demagodzy

Punktem wyjścia będzie tom Czesława Miłosza „Nieobjęta ziemia”. To pierwsza wydana po otrzymaniu przez poetę Nagrody Nobla książka, w której poszukuje on bardziej pojemnej formy wyrazu.

– „Nieobjęcie” zdaje się symbolizować bariery, które stają przed wyobraźnią dzisiejszych podróżnych świata – mówi Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.  – W dobie budowania świadomości ekologicznej, w trudnym czasie pandemii i ideologicznych demagogów, może nam paradoksalnie pomóc uniwersalne doświadczenie utraty złudzeń społecznych i politycznych oraz zaniku poczucia bezpieczeństwa wywołanego dojmującym rozpadem natury i znanego porządku świata.

Lista gości

W tym roku gośćmi wydarzenia będą izraelska autorka Aga Mishol, laureatka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta z 2019 roku, poetka Alice Oswald, laureatka nagrody T.S. Eliota i prestiżowej kanadyjskiej Griffin Poetry Prize, amerykański poeta, eseista i wykładowca Peter Gizzi, autor ośmiu tomów poetyckich, zdobywca Lavan Younger Poet Award i stypendysta m.in. The Rex Foundation i The Howard Foundation, Ivan Štrpka – uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych słowackich poetów, autor tekstów piosenek, a także tłumacz literatury włoskiej, hiszpańskiej i portugalskiej.

Gościem Pasma Off prezentującego eksperymentalną poezję, będzie Anthony Joseph, czytelnikom znany z „Afrykańskich korzeni UFO” w przekładzie Teresy Tyszowieckiej. Twórca pochodzący z Trynidadu to nagradzany poeta i muzyk, autor czterech tomów poetyckich i trzech książek prozatorskich, a także wykładowca akademicki.

– W tym roku spotkamy się w lipcu i gorąco liczymy na to, że uda nam się bezpiecznie rozmawiać o poezji na żywo, jesteśmy jednak przygotowani na wszystkie scenariusze – zapewnia Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Nagroda Szymborskiej

W trakcie Festiwalu Miłosza nie zabraknie gali, podczas której zostanie wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszej książki poetyckiej minionego roku. W tym roku wydarzenie odbędzie się 10 lipca o godz. 20.00 i  będzie transmitowane online.

Jak wymyślić świat na nowo

– Mocne głosy poetek i poetów, którzy od dziesięciu lat odwiedzają kolejne edycje festiwalu, tworzą różnorodną panoramę zachwytów, wątpliwości, ambiwalencji i buntów, które winniśmy zgłaszać pod adresem świata przeobrażającego się na naszych oczach w tempie wcześniej nieznanym – zaznacza Olga Brzezińska, dyrektor programowa Festiwalu Miłosza.

Brzezińska dodaje, że w trakcie festiwalu nie zabraknie dyskusji o niepokojach dotyczących sposobu organizowania się świata na nowo.

– Poezja była, jest i będzie odważna w gestach przekraczania barier mentalnych, które odpowiadają za brak wyobraźni, tak potrzebnej, żeby świat wymyślić od nowa – podsumowuje.

comments powered by Disqus