News LoveKraków.pl

Fiakrzy nie będą zadowoleni. Jest ważna decyzja w sprawie transportu do Morskiego Oka

fot. JSD
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zawiesiły wydawanie nowych pozwoleń dla fiakrów. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska twierdzą: Będziemy działali dalej, tak żeby odejść od transportu konnego.
W maju tego roku w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie, w którym wzięła udział minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Obecni byli też m.in. fiakrzy, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zakopanem oraz Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!

Ustalono, że od 1 czerwca limit osób na wozie zostanie obniżony: o dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci. Kilka dni wcześniej rozpoczęły się testy elektrycznego busa, który może pomieścić do 16 pasażerów. Ich przeprowadzenie to również jedno z ustaleń ze spotkania. Testy niedawno się zakończyły. Ustaleń ze spotkania było więcej. Jak twierdzi ministerstwo, TPN podjął już prace nad pozostałymi punktami majowego kompromisu.

Obecnie władze parku zawiesiły wydawanie nowych pozwoleń dla fiakrów – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. – Jeśli zaistnieje potrzeba zorganizowania kolejnych spotkań, to zajmiemy się tym. Będziemy działali dalej, tak aby docelowo odejść od transportu konnego na trasie do Morskiego Oka. Oczekiwania społeczne w tej kwestii są jasne. Jednocześnie mamy nadzieję, że zmiany wypracujemy wspólnie ze wszystkimi zainteresowanymi grupami – dodali przedstawiciele resortu.

Zapewnili nas jednocześnie, że na trasie prowadzącej do Morskiego Oka odbędą się kolejne testy busów elektrycznych różnych marek.