Figura Matki Bożej po 70 latach wróciła na budynek Teatru Groteska [ZDJĘCIA]

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, Elżbieta Graboś
Figura Matki Bożej po 70 latach nieobecności wróciła na budynek Teatru Groteska przy ul. Skarbowej 2.

Cementowy odlew wrócił na swoje miejsce staraniem katolickiej organizacji założonej w Krakowie przez ks. Mieczysława Kuznowicza SJ. Figura została ponownie umieszczona w kopule budynku Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej przy ul. Skarbowej 2 w miniony piątek.

Odkrycie

Figura Matki Bożej do początku lat 50. XX w. znajdowała się w kopule budynku. Gdy władze komunistyczne rozwiązały Związek i przejęły budynek, to prawdopodobnie nakazały usunięcie maryjnego wizerunku. Zniknął z budynku przy Skarbowej na 70 lat.

Dopiero w październiku 2017 roku, w trakcie prac remontowych w części budynku Związku, gdzie znajduje się obecnie Teatr Groteska, dokonano niespodziewanego odkrycia.

– Na szczycie, obok kopuły, odkuto wnękę, w której znajdowała się figura Matki Bożej. Prawdopodobnie robotnicy zamiast zniszczyć figurę, postanowili ją wówczas zamurować, żeby „czekała” na lepsze czasy. Doczekała się. W piątek 22 maja, po pracach konserwatorskich, cementowy odlew z cynkowymi detalami (dłonie, księżyc) powrócił na swoje pierwotne miejsce – informuje biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej.

Teatr i sport

Budynek przy ul. Skarbowej w Krakowie wzniesiono w latach 1912-29 dla powstałego 1906 r. Związku Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej (ZMPiR) pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Krakowie. Świeckie stowarzyszenie prowadzące działalność społeczną skupioną na pracy z młodzieżą powołał do istnienia jezuita ks. Mieczysław Kuznowicz.

Obok sportu (uprawianego na terenach Juvenii należącej do Związku), to teatr był jednym w najważniejszych elementów wychowawczych nowopowstałej instytucji.

Wielu wychowanków Związku, którzy grywali w amatorskich przedstawieniach, zostało później profesjonalnymi aktorami, inni zostali księżmi, żołnierzami, rzemieślnikami. To dlatego, gdy budowano siedzibę ZMPiR, w środku pojawiła się scena.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus