Tramwaj na ulicę Stradomską powróci najpóźniej 1 czerwca

Ulica Krakowska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sobotę 30 maja na ulicę Stradomską powrócą tramwaje. Dzień wcześniej odbędą się testy wyremontowanego skrętu z ulicy Dietla.

– Jesteśmy przygotowani, aby w piątek przeprowadzić testy torowiska. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to tramwaje będą mogły wrócić na ulicę Stradomską już następnego dnia, ale ostateczną decyzje podejmie Zarząd Transportu Publicznego – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

ZTP wstępnie przygotowało zmiany w siatce połączeń od soboty 30 maja.

Tramwaj w lipcu?

Miesiąc później tramwaje miałby pojawić się na ulicy Krakowskiej. Wraz z oddaniem torowiska, piesi mają zyskać możliwość przejścia mostem Piłsudskiego. Udostępniony zostanie chodnik od strony dawnego Hotelu Forum.

To jednak uzależnione jest od tempa prac firmy Trakcja PRKiI, która jest odpowiedzialna za wykonanie remontu. – Jeśli przy skrzyżowaniu ulicy Dietla z Krakowską robotnicy nie natrafią na pozostałości zabytkowego mostu, to termin nie powinien być zagrożony – dodaje Pyclik.

Zgodnie z projektem drogowcy mają kopać maksymalnie do 65 centymetrów. – Jest to więc powyżej poziomu, na którym znaleziono przyczółki mostu pod jezdnią od strony ulicy Stradomskiej. Czy tak się stanie, będziemy wiedzieli dopiero po rozpoczęciu prac – mówił w połowie stycznia przedstawiciel ZDMK.

Konserwator zabytków: Nie ma opóźnień z powodu badań archeologicznych

Monika Bogandowska, małopolska konserwator zabytków mówi, że wszystkie prace wymagają badań archeologicznych. – Protestuję przeciwko sformułowaniu, że badania archeologiczne opóźniają zakończenie inwestycji. Wydajemy pozwolenie, które jest uwarunkowane koniecznością przeprowadzenia badań archeologicznych, dlatego muszą być wliczone w czas trwania inwestycji – mówi dla LoveKraków.pl.

– W przypadku ulicy Krakowskiej, nasi inspektorzy praktycznie byli codziennie, jak się coś działo, aby nie opóźniać inwestycji. Jak wiemy, wszystkie inwestycje miejskie, łącznie z placem Biskupim są opóźnione. Nawet drobne inwestycje nie idą, tak jak trzeba – dodaje Monika Bogdanowska.

Archeolog: nigdy nie wiem, czy coś odkryjemy

Archeolog Bohdan Chmielewski, pod którego kierownictwem prowadzone są badania archeologiczne w ramach przebudowy ulicy Krakowskiej podkreśla, że na drugiej nitce ulicy Dietla będzie pełniony nadzór.

– Jeśli coś wyjdzie, to będą prowadzone badania. Jeśli nic nie odkopiemy, to zakończymy jedynie na nadzorze. Nie wiemy, co wydarzy się w tym miejscu – komentuje.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus