Filmowe rejsy, nowe sekcje i pokazy plenerowe. Wystartował festiwal Off Camera

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków po raz 15 zamienił się w wielkie kino plenerowe. A to za sprawą festiwalu Mastercard OFF Camera. W programie nowe sekcje, filmowe rejsy, intrygujące rozmowy i przede wszystkie dobre kino.

29 kwietnia rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Off Camera, czyli wielkiego święta kina niezależnego. Do tej pory udało się wyświetlić 1400 filmów, zebrać 265 tys. widzów oraz ugościć 1800 osób z całego świata.

Ukraińskie akcenty na festiwalu Off Camera

Tegoroczna edycja festiwalu będzie wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że obchodzi 15-lecie. W związku z obecną sytuacją na świecie nie zabraknie ukraińskich akcentów, które są wyrazem solidarności i wsparcia.

W ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych widzowie zobaczą dziesięć najciekawszych fabuł. Wszystkie konkursowe filmy zostaną wyświetlone z ukraińskimi napisami. 5 maja w Kinie pod Baranami odbędzie się także specjalny seans filmu „Nosorożec” Olega Sencowa, którego akcja rozgrywa się w latach 90. XX wieku w Ukrainie.

Gościem specjalnym pokazu „Nosorożca” będzie producent filmu - Dariusz Jabłoński.

Konkurs „Wytyczanie Drogi”

7 maja podczas gali zamknięcia 15. Mastercard Off Camera zostanie ogłoszony zwycięzca Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi”. O Krakowską Nagrodę Filmową walczą najciekawsze debiuty i drugie filmy reżyserek i reżyserów z całego świata. Wśród nich znaleźli się „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej.

O tym, kto zdobędzie 25 tys. dolarów, zadecydują Wojciech Smarzowski, Anna Pinnock i David Parfitt.

Filmy, biorące udział w Konkursie Głównym, ukazują tematy związane z kryzysem tożsamościowym, emocjonalnymi deficytami, podziałami klasowymi i ekonomicznymi oraz dążeniem do miłości i szczęścia.

Konkurs Polskich Filmów Fabularnych

O Nagrodę dFlights w wysokości 100 000 zł powalczy 10 znakomitych polskich tytułów:

  • „Bo we mnie jest seks”, reż. Katarzyna Klimkiewicz, 2021
  • „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak, 2022
  • „Magdalena”, reż. Filip Gieldon, 2021
  • „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski, 2021
  • „Powrót do tamtych dni”, reż. Konrad Aksinowicz, 2021
  • „Sonata”, reż. Bartosz Blaschke, 2021
  • „Teściowie”, reż. Jakub Michalczuk, 2021
  • „Wiarołom”, reż. Piotr Złotorowicz, 2021
  • „Zupa nic”, reż. Kinga Dębska, 2021
  • „Żeby nie było śladów”, reż. Jan P. Matuszyński, 2021

W jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych zasiądą: Kim Magnusson, Trudie Styler oraz Grainne Humphreys

Nowości w sekcjach festiwalowych

Podczas tegorocznej edycji nie brakuje oczywiście sprawdzonych cykli, jak „Amerykańscy niezależni – Big Dreamers” oraz „Festiwalowe hity”. Jednak pojawiły się także zupełnie nowe sekcje.

Kino islandzkie i norweskie przybliży widzom sekcja „Nordyckie horyzonty”. Natomiast „Przyszłość jest teraz” pokaże filmy mówiące o skutkach ludzkiej działalności w kontekście kryzysu ekologicznego.

Cykl „Wiek niewinności” zaprezentuje fabuły dotyczące niecodziennego oblicza dzieciństwa i okresu dojrzewania, a „Nieoczekiwane przymierza” opowiedzą o relacjach bohaterów pochodzących z zupełnie różnych światów.

Nowością jest także sekcja „W zdrowym ciele zdrowy duch?”, która zwraca uwagę na problemy higieny psychicznej i pokazuje, że pozorną słabość można przekuć w prawdziwą siłę.

Pokazy plenerowe

W ramach tegorocznej edycji festiwalu Off Camera odbędą się liczne pokazy plenerowe. Seanse pod gołym niebem będzie można obejrzeć na Placu Szczepańskim, pod Galerią Krakowską, na Rynku Podgórskim, w Nowej Hucie oraz pływając barką po Wiśle.

W tym roku nie zabraknie również propozycji poświęconych serialom. Wydarzenia w ramach SerialConu i pokazy odbywać się będą od 30 kwietnia do 3 maja na Placu Szczepańskim (plenerowo), w salach kinowych Małopolskiego Ogrodu Sztuki oraz online.

Szczegółowy program 15. edycji festiwalu Off Camera tutaj.

comments powered by Disqus