Majówka w Krakowie. Wspólne śpiewanie na Małym Rynku, filmowe rejsy i darmowe wystawy na Wawelu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Lekcja Śpiewania na Małym Rynku, Kino na Barce, rodzinne gry miejskie i darmowe zwiedzanie Wawelu to tylko niektóre z „majówkowych” atrakcji. Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć w długi weekend!

Rodzinny piknik - „Sztuka i zupa dla Ukrainy”

Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka zaprasza na rodzinny piknik, który odbędzie się w sobotę, 30 kwietnia. Od początku wojny w Ukrainie artyści i wolontariusze chętnie włączają się w pomoc uchodźcom. To właśnie tu powstała akcja „Zupa dla Ukrainy”. Teraz organizatorzy zapraszają na kulturalny piknik dla całych rodzin.

W programie warsztaty kulinarne, warsztaty plastyczne dla dzieci, warsztaty tradycyjnego haftu ukraińskiego, występy magika, performans malarski pt. „Celebracja Zupy dla Ukrainy” i wernisaż wystawy. Na zakończenie odbędzie się potańcówka przy połączonych siłach DJów z Ukrainy i Polski.

Start o godz. 14.00. Wstęp na piknik jest darmowy.

Wspólnie śpiewanie hymnu Unii Europejskiej

Każdy, kto 1 maja o godz. 12.00 znajdzie się pod Wieżą Ratuszową, będzie mógł wspólnie ze 130-osobowym chórem odśpiewać hymn Unii Europejskiej. Krakowianie i turyści, którzy przyjdą w południe na Rynek Główny, otrzymają chorągiewki z unijnymi barwami.

W dodatku na placu Marii Magdaleny będzie można zobaczyć wystawę „Dorośliśmy w Unii. 18 lat w Unii Europejskiej”. Podsumowuje ona 18 lat Polski w UE.

Dla Biało-Czerwonej – przejazd na rolkach, wrotkach i hulajnogach

2 maja, w dniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, odbędzie się rodzinny przejazd na rolkach, wrotkach, hulajnogach i deskorolkach. Uczestnicy wydarzenia „Dla biało-czerwonej” w patriotycznych strojach przemierzą ulice Krakowa. Zbiórka wszystkich chętnych o godz. 12.00 na podwórku Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38.

Lekcja Śpiewania na Małym Rynku

„Majowa Jutrzenka” to tytuł 80. Krakowskiej Lekcji Śpiewania. 3 maja na Małym Rynku zabrzmią patriotyczne utwory, a publiczność będzie mogła włączyć się we wspólne muzykowanie. Lekcję Śpiewania poprowadzi Waldemar Domański - dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i pomysłodawca wydarzenia, a w koncercie wezmą udział artyści Teatru Loch Camelot.

Do dyspozycji uczestników będzie 2000 bezpłatnych śpiewników, przygotowanych przez Bibliotekę Polskiej Piosenki. Oprócz papierowych wersji, będą także śpiewniki online.

80. Krakowska Lekcja Śpiewania rozpocznie się o godz. 17.00 na Małym Rynku.

Filmowa majówka z festiwalem OFF Camera

Dla wszystkich miłośników kina mamy dobrą wiadomość. Już dziś, 29 kwietnia, rusza 15. edycja festiwalu Mastercard OFF Camera. W ramach największego święta kina niezależnego odbędą się m.in. plenerowe pokazy na Wiśle. Kino na Barce zaprasza na filmowe rejsy. Co znajdziemy w repertuarze?

29 kwietnia - 21:00 „Animals” (reż. Nabil Ben Yadir)
30 kwietnia - 21:00 „Król nie żyje” (reż. Diego Ongaro)
1 maja - 21:00 „Luzzu” (reż. Alex Camilleri)
2 maja - 21:00 „Miasto wyklętych” (reż. Stefan Ruzowitzky)
3 maja - 21:00 „Brighton 4th” (reż. Levan Koguashvili)

Więcej informacji o tegorocznej edycji Festiwalu OFF Camera w poniższym artykule.

Muzyczne atrakcje - Teatr Słowackiego i Piwnica pod Baranami

Podczas tegorocznej Majówki nie zabraknie także muzycznych atrakcji. Teatr Słowackiego zaprasza na koncert poświęcony pamięci Ewy Demarczyk pt. „Nieobecność”. Na scenie pojawią się: Iwona Bielska, Ewelina Casette, Agnieszka Kościelniak, Weronika Kowalska, Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska, Mirosława Baka, Piotr Fronczewski, Mikołaj Grabowski oraz Andrzej Seweryn.

Start o godz. 18.00 na Dużej Scenie.

Z kolei w Piwnicy pod Baranami odbędzie się koncert pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”. 1 maja publiczność będzie mogła usłyszeć piosenki z okresu dwudziestolecia i trzydziestolecia międzywojennego. Na scenie wystąpią m.in. Ola Maurer, Ewa Wnukowa, Dorota Ślęzak, Rafał Jędrzejczyk, Maciej Półtorak, Kamila Klimczak, Jakub Zuckermana.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.00.

„Powróćmy jak za dawnych lat” to niejedyna propozycja Piwnicy pod Baranami. W poniedziałek na scenie zaprezentuje się Beata Czernecka, która wykona niezwykłe pieśni żydowskie. Recital artystki pt. „Zol zajn” ("Pieśni duszy”) odbędzie się 2 maja o godz. 20.00.

„Musicale świata” w Wieliczce

A może by tak przekroczyć granice Krakowa i udać się do Wieliczki? Wielickie Centrum Kultury zaprasza na koncert charytatywny „Musicale świata”. Na scenie wystąpią soliści Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie: Edyta Krzemień, Weronika Bochat-Piotrowska, Edyta Steciuk, Damian Aleksander, Tomasz Steciuk i Łukasz Talik wraz z Orkiestrą Obligato, pod dyrekcją Jerzego Sobeńki.

Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc wojennym uchodźcom z Ukrainy. Koncert „Musicale świata” odbędzie się 3 maja w Wielickiej Mediatece. Bilet kosztuje 30 zł.

Darmowe zwiedzanie – Wawel i Stara Synagoga

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na darmowe zwiedzanie. W każdy poniedziałek, w tym 2 maja, wstęp na wystawy "Wawel Zaginiony" oraz "Wawel Odzyskany" jest wolny. Wystarczy tylko pobrać wejściówkę w kasie.

Specjalna oferta promocyjna dotyczy również wystawy „Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762)”. Przy pobraniu wejściówki na inne ekspozycje bilet kosztuje 1 zł.

W sobotę zostanie otwarta nowa wystawa plenerowa w Ogrodach Królewskich. „Smoczy ogród. Bolesław Chromy na Wawelu” to ekspozycja, która upamiętnia 50-lecie odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego.

Dawniej centrum życia społeczności żydowskiej w Kazimierzu, dziś muzeum gromadzące zabytki z zakresu historii i kultury Żydów. Mowa o Starej Synagodze, którą można zwiedzać zupełnie za darmo w każdy poniedziałek.

Rodzinne spacery i gry miejskie

Krakowskie Biuro Festiwalowe przygotowało kilka propozycji na aktywne spędzenia majówki w Krakowie. Oferta dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Przewodnik „Kids in Kraków” prezentuje sześć tras tematycznych i łączy wiedzę historyczną z legendami o Krakowie.

„Wykombinuj Nową Hutę!” to druga odsłona gry miejskiej, której planszą jest Nowa Huta. Ścieżka prowadzi przez 11 lokalizacji, ukazując najważniejsze atrakcje dzielnicy z zupełnie nowej perspektywy. Pakiet z instrukcją do gry oraz mapę należy odebrać w dowolnym punkcie InfoKraków.

„Quest Witaj w Krakowie!” - gra miejska w formie questu po Starym Mieście. Start w punkcie InfoKraków przy ul. Szpitalnej 25.

„Odkryj Kraków” – wydawnictwo prezentujące spacerowe inspiracje i kreatywne zadania dla najbardziej dociekliwych tropicieli miejskich ciekawostek.

Więcej szczegółów tutaj.

Majówka na Zamku Tenczyn w Rudnie

Dla tych, którzy chcą wybrać się poza Kraków, mamy równie ciekawą propozycję. W dniach 30 kwietnia – 3 maja na Zamku Tenczyn w Rudnie odbędzie się Majówka z „siedemnastką”, czyli inauguracja sezonu rekonstrukcji historycznych.

­– Ledwie uchyliliśmy zamkowe wrota, a już garną się do nas ciekawe wydarzenia! Już w "majówkę" zapraszamy Państwa na pouczającą podróż w czasie, do okresu świetności, ale i okresu upadku Zamku Tenczyn. Żywej lekcji historii udzieli nam m.in. Korpus Artylerii Zamku Tenczyn, inaugurując tegoroczny sezon rekonstrukcji historycznych – informują organizatorzy.

Zamek Tenczyn w Rudnie został otwarty dla turystów 23 kwietnia. To jurajska warownia położona na wygasłym wulkanie 30 km od granic Krakowa. W latach swojej świetności zamek ten konkurował z Wawelem.

Aktualności

Pokaż więcej