Mistrzostwo rysunku Andrzeja Radwańskiego na Wawelu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański” to nowa wystawa prezentowana na Wawelu.

–  Chociaż mamy do czynienia z niewielką wystawą, to mamy do czynienia z wystawą wyjątkowego artysty. Andrzej Radwański wyróżniał się w środowisku artystycznym XVIII wieku w Krakowie. Radwański to malarz krakowski, to człowiek, który zapełnił swoimi dziełami większość klasztorów i kościołów w naszym mieście. Zachowało się niewiele z tych dzieł – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wystawę można oglądać w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym (budynek 9) od 12 lutego do 15 maja. Ekspozycja składa się z prac pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Rysunki Radwańskiego są wykonane głównie piórkiem lub pędzelkiem maczanym w czarnym, brązowym a niekiedy niebieskim tuszu. Sylwetki postaci artysta budował nierówną, ostro łamaną linią, a wrażenie przestrzenności uzyskiwał dzięki obficie stosowanemu lawowaniu, czyli podmalowywaniu rysunku rozwodnionym tuszem, oraz szrafowaniu (kreskowaniu).

Jego prace można podzielić na kilka grup: początkowe i koncepcyjne, przygotowawcze i projektowe oraz kopie rycin czy studia dzieł innych autorów (m.in. rzeźb).

– To artysta w Krakowie nieznany i zapomniany, być może niedoceniony. Radwański wyróżniał się na tle malarzy cechowych tamtego czasu, bo tworzył wiele realizacji monumentalnych, sztalugowych, rysunkowych. Los nie był łaskawy dla jego twórczości, bo większość jego malowideł monumentalnych spłonęła w wielkim pożarze Krakowa w połowie XIX wieku. Kolejna część uległa przemalowaniom czy nieudanym konserwacjom – mówi Natalia Koziara-Ochęduszko, kuratorka ekspozycji.

Artysta przede wszystkim krakowski

Ważne w twórczości Radwańskiego są rysunki projektowe używane podczas pracy dla krakowskich zleceniodawców.

Nowe malowidła nadawały średniowiecznym świątyniom późnobarokowy wyraz, czego przykładem było przekształcenie kościoła Mariackiego.

W latach 1748–1753 na zlecenie ks. Jacka Augustyna Łopackiego Radwański pokrył dekoracją malarską niemal całe wnętrze świątyni. Ten sam kanonik powierzył mu wykonanie malowideł w katedrze krakowskiej.

Niedługo później, w 1756 roku, artysta zaangażowany był na mocy kontraktu z siostrą przełożoną Urszulą Lubomirską w odnowienie i wykonanie nowych malatur w kościele Wizytek. Barokowy wystrój zyskał również kościół Franciszkanów (1757–1759).

W tym samym czasie Radwański prowadził prace w kaplicy św. Jacka w kościele Dominikanów, a w latach 1758–1759 zrealizował dekorację na zlecenie rajcy krakowskiego Awedyka w kościele św. Wojciecha.

Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 9.30 – 17.00 (ostatnie wejście o 16.30).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto