Silne kobiety i nieoczekiwane przymierza. Nadchodzi 15. edycja festiwalu Off Camera

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

29 kwietnia startuje wielkie święto kina niezależnego. W ramach festiwalu Mastercard Off Camera zostaną zaprezentowane filmy z całego świata, a Kraków zamieni się w kino plenerowe. Nie zabraknie także inspirujących spotkań i rozmów.

Kobiece bohaterki w roli głównej

W trakcie trwania 15. edycji Mastercard OFF CAMERA widzowie będą mogli poznać nieszablonowe bohaterki, które nie boją się przeciwstawić przyjętym normom i zasadom. To właśnie silne kobiety będą wiodły prym podczas tegorocznej edycji festiwalu. Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę?

„Ninjababy" to film o 23-letniej kobiecie, której z pewnością nie brakuje pomysłu na siebie. Mogłaby być astronautką, strażniczką leśną, degustatorką piwa czy autorką komiksów. Ale czy odnajdzie się w roli matki? Wiadomość o ciąży wywróci jej świat do góry nogami.

Kolejną festiwalową propozycją jest film „Murina". Główna bohaterka mieszka na jednej z chorwackich wysp ze swoim despotycznym ojcem. Jednak pojawienie się przyjaciela rodziny sprawi, że Julija powie „nie" patriarchalnemu uciskowi.

„Petite Solange" opowiada historię trzynastolatki, która powoli zaczyna odkrywać siebie. Gdy jej rodzice przechodzą kryzys małżeński, nastolatka robi wszystko, by zapobiec rozpadowi ich związku.

Z kolei losy piętnastoletniej outsiderki Fridy ukazuje film norweskiego reżysera Martina Lunda pt. „Psycholka". To słodko-gorzkie studium młodych charakterów, które dowodzi, że przeciwieństwa się przyciągają.

Nieoczekiwane przymierza 

W tegorocznym programie festiwalu nie zabraknie sprawdzonych cykli, jak „Festiwalowe Hity", „Nordyckie horyzonty" czy „Amerykańscy Niezależni". Jednak pojawi się także zupełnie nowa sekcja – „Nieoczekiwane przymierze".

– Głębokie podziały, różnice kulturowe nie do pokonania, w końcu przekonania o wyższości swoich od obcych od dawna decydują o tym, jak wygląda obyczajowy krajobraz. A gdyby tak z odmienności uczynić źródło siły, która ma potencjał transformacji rzeczywistości i obalania krzywdzących stereotypów? Czy to możliwe, sprawdzają bohaterowie filmów prezentowanych w ramach sekcji „Nieoczekiwane przymierza”, nowości 15. Mastercard OFF CAMERA – informują twórcy festiwalu.

„Les Magnétiques", „Ukryte dziecko" i „Sis dies corrents" to filmy, które widzowie będą mogli zobaczyć w ramach najnowszej sekcji.

Do kogo trafi 100 000 zł?

Jak co roku, podczas festiwalu Off Camera odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. O nagrodę w wysokości 100 000 zł walczyć będzie dziesięć produkcji.

Wśród nominowanych są m.in. „Sonata" Bartosza Blaschke, „Magdalena" Filipa Gieldona, „Teściowie" Jakuba Michalczuka, „Piosenki o miłości" Tomasza Habowskiego i „Fucking Bornholm" Anny Kazejak.

15. edycja festiwalu Mastercard Off Camera rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 8 maja.