Piknik, pochód i defilada. Tak Kraków będzie świętował 2 i 3 maja

fot. Paulina Koziel

Po dwuletniej przerwie krakowianie znów będą mogli świętować wspólnie Dzień Flagi oraz 231. rocznicę uchwalania konstytucji 3 Maja.

Wojewoda małopolski zaprasza wszystkich 2 maja w godzinach 12:00-15:00 na Mały Rynek w Krakowie, gdzie odbędzie się piknik pod nazwą „Tak smakuje małopolska Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę”.

– Na odwiedzających czekać będą stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich z Małopolski. Będzie można spróbować wykonanych przez nie lokalnych potraw, jak również kupić rękodzieło i ozdoby. Na najmłodszych czekać będą warsztaty malowania twarzy. Będzie można też wykonać swoją flagę. Nie zabraknie też występów artystycznych regionalnych zespołów, w tym kapeli góralskiej. Będziemy również rozdawać flagi. Przygotowaliśmy ich 2 tysiące – mówi Łukasz Kmita.

3 Maja

Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczną się o godzinie 9:30 złożeniem kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. O godzinie 10:00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Następnie z Wawelu wyruszy pochód z przystankiem przy Krzyżu Katyńskim. – Dalsza część obchodów przeniesie się na plac Matejki, przed Grób Nieznanego Żołnierza. Po odśpiewaniu hymnu, uroczystej zmianie warty oraz odczytaniu Apelu Pamięci wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczy odznaczenia państwowe i akty nabycia obywatelstwa polskiego, po czym nastąpi złożenie wieńców – informuje urząd wojewódzki.

Będzie można również zobaczyć defiladę pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.