Filmowo, literacko i rodzinnie. Zbliża się 15. edycja Festiwalu Conrada

fot. Mat. prasowe Festiwalu Conrada

Już wkrótce Kraków stanie się miejscem spotkania pisarzy i pisarek z całego świata. Wszystko za sprawą Festiwalu Conrada. W programie m.in. seanse filmowe, premiery książek i warsztaty dla najmłodszych.

Jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada odbędzie się w dniach 23-29 października, a do Krakowa zawitają twórcy z pięciu kontynentów.

– Krakowskie święto literatury będzie w tym roku szczególnie bogate. 15. edycja Festiwalu Conrada zbiega się w czasie z 10. rocznicą nadania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. Program główny festiwalu wypełnią spotkania z pisarkami i pisarzami z pięciu kontynentów. Nie mniej ważne są dla nas wydarzenia towarzyszące, skierowane do czytelniczek i czytelników w każdym wieku – – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada i kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Jak podkreśla, w programie znalazło się specjalne pasmo dla dzieci i rodzin, spotkania z cyklu „Conrad po godzinach”, a także pasmo filmowe. Sporo będzie się działo również w Domu Norymberskim i Instytucie Cervantesa.

O migracji na ekranie

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia zaproszeni goście i krakowianie rozmawiać będą o zjawisku migracji, zarówno tej wymuszonej wojnami czy zmianami klimatycznymi, jak i dobrowolnej. Na ekranie nie zabraknie więc tytułów poruszających tę tematykę.

– Od samego początku Festiwal Conrada prezentuje literaturę w relacji z innymi sztukami, wśród których szczególnie doceniamy film. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji „Migracje” i właśnie temu tematowi poświęconych jest sześć dzieł, na które zdecydowanie warto wybrać się do kultowego Kina Pod Baranami – przekonuje Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Od 23 do 28 października publiczność będzie mogła zobaczyć takie produkcje jak „Zielona granica” (reż. Agnieszka Holland), „Skąd, dokąd” (reż. Maciej Hamela), „Nomadland” (reż. Chloé Zhao), „Haus Tugendhat” (reż. Dieter Reifarth), „Pieśni ziemi” (reż. Margreth Olin) czy „Scena zbrodni” (reż. Joshua Oppenheimer).

Warsztaty, spektakl, gra miejska

15. edycja Festiwalu Conrada to także specjalne pasmo dla najmłodszych miłośników literatury. W programie znalazły się m.in. warsztaty edukacyjno-plastyczne, podczas których Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska, autorki książki „Marsz, marsz Batory”, zabiorą dzieci w podróż legendarnym transatlantykiem.

Warsztaty podróżnicze poprowadzi z kolei Jakob Wegelius, szwedzki autor książek dla dzieci i ilustrator. Podczas festiwalu odbędzie się premiera jego dzieła „Esperanza”. Mali miłośnicy literatury będą mogli także sięgnąć po nowy komiks Tomasza Samojlika i Adama Wajraka „Detektyw Wróbel i struty dziób”.

W programie także spektakl „Dong, co ma świecący nos” Teatru Uszytego, czytanko-śpiewanka w wykonaniu Marty Filipiuk-Michniewicz i Wassima Ibrahima czy gra miejska śladami pisarzy i pisarek związanych z Krakowem. Wydarzenia odbędą się w dniach 27–29 października.

Literackie spotkania

W ramach cyklu „Conrad po godzinach” krakowianie będą mogli uczestniczyć w spotkaniach ze znanymi twórcami. 21 i 22 października w Pałacu Potockich zagoszczą m.in. poetka Alice Lyons, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia Barbara Klicka, znawca literatury Andrzej Franaszek, pisarka i tłumaczka Anna Arno oraz autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanna Kuciel-Frydryszak.

Chętni będą mogli również wybrać się na spacer śladem krakowskich księgarni, antykwariatów i siedzib wydawnictw. Wydarzenie zaplanowano na 21 października.