Finał akcji „Krakowscy uczniowie ratują życie”

fot. Filip Radwanski

Tegoroczna edycja akcji „Krakowscy uczniowie ratują życie” zakończyła się finałem, w którym wzięli udział przedstawiciele z 37 szkół.

– W naszej akcji udało nam się przeszkolić prawie cztery tysiące uczniów z 66 szkół, a w samym tegorocznym finale uczestniczyło 37 placówek – informuje Krzysztof Augustyn, dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

Program „Krakowscy uczniowie ratują życie” został stworzony przez pracowników Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. Skierowany jest on do uczniów piątych i szóstych klas szkoły podstawowej. Podczas kursu dzieci uczą się podstaw resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także zasad postępowania w przypadku zagrożenia zdrowia i życia.

– Konieczność udzielenia pierwszej pomocy może przydarzyć się każdemu z nas. Przed nami ciepłe miesiące, a więc okres wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu. Nasza wiedza i doświadczenie mogą być przydatne na przykład podczas jazdy rowerem, pieszych wycieczek czy biegania. Nawet idąc do szkoły czy sklepu może się okazać, że ktoś zasłabnie – mówił podczas startu akcji Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Tegoroczna, już druga z rzędu, edycja akcji cieszyła się rekordową popularnością. Jak mówi Rafał Komarewicz, pod patronatem którego odbywają się szkolenia, za pierwszym razem udział wzięło 26 szkół, w obecnej już 40 placówek. – O potrzebie stworzenia takiej akcji świadczą najlepiej liczby. Miejsca na szkolenie rozeszły się w zaledwie trzy minuty – podkreśla.

W tym roku akcja zakończyła się w nietypowy sposób. KSOS zorganizował finał, w którym wystartowały drużyny z 37 krakowskich placówek. Najlepszą szkołą w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej okazała się Szkoła Podstawowa nr 88 z osiedla Szklane Domy. Drugie miejsce przypadło uczniom ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 z osiedla Bohaterów Września, a trzecie – Szkole Podstawowej nr 113 z ulicy Stachiewicza.

W konkurencji polegającej na reanimacji dziecka z użyciem defibrylatora AED wygrał zespół ze Szkoły Podstawowej nr 95 z ulicy Wileńskiej. Najlepszymi ekspertami w wykonywaniu bezpiecznej pozycji bocznej okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 162 z ulicy Stojałowskiego, a w kategorii „Szybkość, Sprawność, Wiedza” zwyciężyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 64 z ulicy Sadzawki. Zwycięską placówką w konkurencji „Gawra” okazała się Szkoła Podstawowa nr 31 z ulicy Prusa.

– Cieszę się, że KSOS pomyślał o tym, aby projekt był jak najbardziej interesujący dla uczniów – podkreśla Rafał Komarewicz. – Nauka ratowania życia realizowana jest w atrakcyjnej formie wspólnej rywalizacji. Każdy blok szkoleniowy kończą mini zawody, podczas których wybierany jest uczeń, który najlepiej opanował materiał szkoleniowy i reprezentuje swoją szkołę podczas finału. Jestem ogromnie dumny z wszystkich uczestników, zaś zwycięstwo w dzisiejszych zawodach jest naprawdę największym powodem do radości. W końcu można nazwać się „najlepszym ratownikiem ludzkiego zdrowia i życia” – zaznacza.