Gimnazjaliści chcą świadomie wybrać drogę zawodową

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

85 szkół, kilkanaście instytucji towarzyszących i służby mundurowe przez trzy dni w hali EXPO Kraków. Wszystko po to, aby ułatwić uczniom gimnazjów wybór drogi zawodowej. W ramach IV Festiwalu Zawodów młodzież na 133 stanowiskach może przekonać się, jak wygląda praca w poszczególnych profesjach i świadomie zaplanować swoją przyszłość.

Dzięki współpracy z wójtami, młodzież z całej Małopolski dostała możliwość przyjazdu na jeden z trzech dni festiwalu. Od czwartku do soboty na tzw. „wyspach zawodowych” prezentowane są umiejętności, których można nauczyć się dzięki wybraniu konkretnej szkoły czy instytucji.

Pomogą doradcy zawodowi

– Na targach obecni są również doradcy zawodowi, którzy każdemu chętnemu mogą przygotować indywidualną diagnozę predyspozycji edukacyjnych, zbadać jego aspiracje i spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak te aspiracje mają się do tego co oferuje rynek pracy. Potem młody człowiek może zobaczyć na poszczególnych stanowiskach, jak ten zawód wygląda – wyjaśnia Dariusz Styrana z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Obecna na Festiwalu Zawodów Gabriela z gimnazjum nr. 19 wie, w jakim kierunku planuje realizować się zawodowo. Mimo to na wydarzenie udała się z wielką przyjemnością, ponieważ zastanawia się nad wyborem odpowiedniego liceum, które przygotuje ją do studiów dziennikarskich.

– Nauczyciele przekonywali nas, żebyśmy się udali na targi i poszukali czegoś dla siebie, bo może coś nas zainspiruje do planowania swojej przyszłości zawodowej. Większość stanowisk jest bardzo ciekawych, ale ja już wiem co chcę robić w życiu. Planuję iść na studia dziennikarskie i realizować się w tym kierunku. Szukam obecnie dobrego liceum – mówi Gabriela, uczestniczka Festiwalu Zawodów.

Festiwal Zawodów mimo iż odbywa się w Krakowie już po raz czwarty, jest stosunkowo młodą imprezą. W Lyonie targi zawodowe odbywają się już od kilkunastu lat i cieszą się ogromną popularnością.

– Już kilkanaście lat temu zaproponowano uczniom szkół odpowiadających naszemu poziomowi gimnazjalnemu, aby przygotowali się do wyboru ścieżki edukacyjnej w szkole. Uczniowie z Francji mieli możliwość zobaczyć ofertę szkół wyższego stopnia i zobaczyć, jak ten zawód wygląda w praktyce. My też przygotowujemy imprezy targowe, żeby młodzi ludzie mogli zobaczyć symulacje poszczególnych czynności zawodowych – mówi Dariusz Styrna.

Ekspansja w gimnazjach

Jak zapewnił nas przedstawiciel urzędu marszałkowskiego, od najbliższego roku szkolnego planowane jest zaawansowane wsparcie gimnazjów. W placówkach edukacyjnych mają pojawiać się doradcy zawodowi.

– Wtedy gimnazjaliści przejeżdżający na coroczny festiwal zawodów będą jeszcze lepiej przygotowani do tego, żeby na tych targach potwierdzać, że ten wybór jest dobry. Gimnazjaliści z trzecich klas postanowili, gdzie złożyć dokumenty – podsumowuje Dariusz Styrna.