Gminy z „obwarzanka” otrzymały od Krakowa po 30 tys. złotych

fot. Krzysztof Kalinowski

Czternaście podkrakowskich gmin otrzymało od władz stolicy Małopolski po 30 tysięcy złotych na działania wspierające wymianę kotów.

W pierwszej połowie tego roku władze Krakowa oraz czternastu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska podjęły wspólną inicjatywę, której celem jest znaczące przyspieszenie wymiany starych źródeł ciepła i pełne wdrożenie uchwały antysmogowej na terenie tzw. „obwarzanka”.

Pieniądze na kontrolę palenisk i akcje informacyjne

Osiem z czternastu gmin zdecydowało się na akcje prewencyjne i kontrolę palenisk przy pomocy dronów. Pozostałe przeznaczyły wsparcie na projekty informacyjne oraz edukacyjne przypominające o nadchodzącym zakazie użytkowania bezklasowych „kopciuchów”. W ramach środków mogli również dofinansować pracę ekodoradców w celu zachęcania mieszkańców do szybszej wymiany starych pieców.

– W pierwszym kwartale nadchodzącego roku będziemy także wspierać Metropolię Krakowską w ramach zaplanowanej większej kampanii informacyjnej, która ma przekonywać mieszkańców do wymiany pieców – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.Gminy mają mało czasu

Martwi go fakt, że gminy ościenne „mają tak naprawdę bardzo mało czasu na wdrożenie przepisów uchwały. – Pozostał rok, co może spowodować niewystarczającą liczbę firm o profilu grzewczym, instalacyjnym, które miałyby realizować na szeroką skalę wymianę nieekologicznych kotłów – dodaje Ścigalski.

Przypomnijmy, obowiązująca uchwała zakazuje użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych od 1 stycznia 2023 r. w całym województwie.