Historia nićmi utkana. Zabytkowe eksponaty w gotyckim wnętrzu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Zabytkowe szaty liturgiczne, obrazy, paramenty i fotografie. Te cenne eksponaty znalazły się na wystawie „Historia nićmi utkana”, którą można oglądać od 12 sierpnia w Domu Pod Krzyżem.

Ekspozycja nawiązuje do estetyki barokowego theatrum sacrum, a jej twórcą jest malarz Matuš Pius Niemiec, od lat zafascynowany paramentami – przedmiotami używanymi w przestrzeni sakralnej. To trzeci projekt artysty skupiony wokół rzeczywistych i malowanych ornatów.

Historia nićmi utkana

Eksponaty, zaprezentowane w gotyckim wnętrzu Domu pod Krzyżem (oddziale Muzeum Krakowa), opowiadają nie tylko wielką historię miasta, ale także indywidualnych jednostek. Stroje liturgiczne, a zwłaszcza ich kolorystyka, wyznaczały dawniej rytm życia mieszkańców, często odzwierciedlając ich radości i tragedie.

– Eksponaty są bardzo interesujące ze względu na bogactwo kolorów, koronek czy haftów. Najstarszy fragment ornatu, wypożyczony z kościoła św. Jakuba Apostoła z Więcławic Starych, pochodzi z Włoch, prawdopodobnie z XV wieku. Z kolei najmłodszy komplet liturgiczny od sióstr prezentek pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku – mówi Matuš Pius Niemiec, twórca ekspozycji.

Szaty, obrazy i paramenty

Obiekty, które znalazły się na wystawie, można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to wspomniane już zabytkowe szaty liturgiczne wypożyczone z krakowskich lub podkrakowskich świątyń. Drugą część ekspozycji stanowią obrazy przedstawiające ornaty.

– Pewnym uzupełnieniem tych kompozycji, które mają lekko abstrakcyjny charakter, są zdjęcia asamblaży tworzonych z paramentów rzeczywistych. Fotografie wydrukowane na przezroczystych foliach stanowią rodzaj fotograficznego szkicownika – tłumaczy Matuš Pius Niemiec.

Do trzeciej grupy należą przedmioty inspirowane barokowym anturażem. Mowa m.in. o serii alegorycznych rysunków. Głównym punktem ekspozycji jest iluzjonistyczny ołtarz, w którego centrum znajduje się obraz Praskiego Dzieciątka Jezus. Widoczne są również dwie alegoryczne postaci.

Wystawę „Historia nićmi utkana” można oglądać do 28 sierpnia w Domu Pod Krzyżem (pl. Św. Ducha 5).