Skwer przy Poselskiej już otwarty. Patronem rzeźba „Anioł światła” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

12 sierpnia odbyło się otwarcie odnowionego skweru przy ul. Poselskiej. Uroczystości towarzyszyło odsłonięcie rzeźby „Anioł światła”, której autorem jest włoski artysta Enrico Muscetra.

– Sytuowanie rzeźb w przestrzeni publicznej to bardzo odpowiedzialne zadanie. Wymaga uważności, odpowiedzialności, ale też świadomości, że zostawiamy świadków naszej wrażliwości, rozumienia miasta, momentu historycznego, gustu i sposobu myślenia. Rzeźba w przestrzeni publicznej to także wyraźny sygnał ku przyszłości. Tego, co zostawiamy i co chcemy po sobie pozostawić. Ta rzeźba ma genezę i wyraźne przesłanie – powiedział w trakcie uroczystości Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Dar dla Krakowa

Tajemnicza postać, przedstawiająca anioła z połową twarzy, została umieszczona na elewacji Pałacu Wielopolskich od strony ul. Poselskiej. To dar dla Krakowa od włoskiego rzeźbiarza Enrica Muscetry.

W katalogu towarzyszącym powstaniu dzieła artysta napisał: „Możliwość tworzenia anioła dla Krakowa, tego magicznego miasta, jedynego takiego, które jest zdolne uchwycić wymiar snu, jest najważniejszym zadaniem, bo jak uchwycić subtelną tajemnicę, pozorne prawdy i to, co nieprzedstawialne.

– Rzeźba jest darem, który nie tylko ja uczyniłem miastu, ale także darem, który miasto uczyniło dla mnie. Jestem szczęśliwy, że mogę ją dziś zaprezentować. Od lat mieszkam w Krakowie i cały czas jestem nim zachwycony. Każdego dnia to miasto daje mi wiele cennego – wyznał Enrico Muscetra.

Symbol nadziei i walki z pandemią

„Anioł światła”, który stał się symbolicznym patronem zrewitalizowanego skweru przy ul. Poselskiej, niesie za sobą ważne przesłanie. Nawiązuje bowiem do walki z przeciwnościami losu.

– Chciałbym, aby ta rzeźba była dla nas nie tylko świadkiem trudnego czasu, ale także symbolem współpracy, łączności, nadziei. Niech ożywia i pozwala dostrzec kolejny zielony fragment miasta. Kiedy te krzewy rozrosną się i zakwitną, niech będzie enklawą wytchnienia i częstych spotkań – dodał Robert Piaskowski.

„Anioł Światła” to minimalistyczna rzeźba o wymiarach 170 cm x 96 cm. W 2020 roku artysta Enrico Muscetra nieodpłatnie przeniósł na Gminę Miejską Kraków prawa autorskie i majątkowe do jej koncepcji. Koszty odlewu rzeźby, w wysokości 35 670 zł brutto, zostały pokryte przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.