Hotel Cracovia sprzedany za 29 mln zł

Hotel Cracovia fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kupiło od spółki Echo Park Investment budynek dawnego hotelu Cracovia. Koszt transakcji to 29 mln zł. Oficjalną umowę podpisano w czwartek w Warszawie. W budynku znaleźć się ma ekspozycja poświęcona architekturze i designowi, a całością ma zarządzać Muzeum Narodowe. W planach jest również budowa podziemnego przejścia pomiędzy Gmachem Głównym a nowym oddziałem muzealnym.

W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego doszło do uroczystego podpisania umowy dotyczącej zakupu budynku dawnego hotelu Cracovia. O planach przejęcia obiektu przez Muzeum Narodowe w Krakowie mówiło się już od dawna. Według wcześniejszych informacji, ma powstać w nim Galeria Designu.

Centrum kulturalne

– Muzeum Narodowe w Krakowie dokonuje zakupu obiektu, który znają wszyscy mieszkańcy Krakowa - budynek dawnego hotelu Cracovia wraz z działką. Budynek jest usytuowany naprzeciwko głównego gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie – zwrócił uwagę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Dodał również, że dzięki temu zakupowi będzie można stworzyć "swoiste centrum kulturalne".

– Umożliwi to Muzeum Narodowemu w Krakowie prezentacje głównie zbiorów dotyczących dizajnu i architektury – stwierdził Gliński.

Plany dotyczące przejęcia przez MNK obiektu pojawiły się pod koniec 2015 roku. Wówczas Andrzej Szczerski, wicedyrektor muzeum podkreślał, że budynek stanowiłby dopełnienie ciągu budynków od gmachu AGH po Kijów.Centrum W rozmowie z LoveKraków.pl kilka miesięcy temu zapewniał, że instytucja jest przygotowana pod względem merytorycznym do zagospodarowania obiektu.

– Nasze plany na wykorzystanie hotelu są konkretne i nadal aktualne, nie wycofujemy się z nich.  Zbieramy też coraz więcej głosów poparcia, zarówno od instytucji jak i autorytetów z dziedziny muzealnictwa i architektury – mówił.

Hotel Cracovia został zakupiony przez Ministerstwo Kultury za 29 mln zł.

News will be here