"Jadalny Kraków". Rozkwita miejskie ogrodnictwo

fot. Łukasz Szydłak
Kiedy parę lat temu Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie startował z kampanią edukacyjną „ABC Miejskiego Ogrodnictwa” nikt chyba nie spodziewał się, że przyniesie ona aż takie owoce. Dziś patrząc na zainteresowanie mieszkańców Krakowa różnymi formami ogrodniczych aktywności śmiało można powiedzieć, że „nasionko padło na żyzną glebę”. Zwieńczeniem wielu lat działań na polu ogrodnictwa miejskiego oraz próbą powrotu do lokalnych tradycji jest projekt „Jadalny Kraków”.

Projekt ten łączy w sobie wiele wątków, a jego celem jest dążenie do osiągnięcia przez Kraków jak największej suwerenności żywieniowej. Ostanie lata pandemii, wojny na Ukrainie, pogłębiającego się kryzysu klimatycznego jasno pokazują, że stabilność łańcuchów dostaw może bardzo szybko zostać przerwana. Miasta, w których jak mówią prognozy, już wkrótce mieszkać będzie 70% ludności świata, muszą już dziś zatroszczyć się o bezpieczeństwo żywnościowe swych mieszkańców. Projekt „Jadalny Kraków” stawia więc na promocję rolnictwa i ogrodnictwa miejskiego, lokalnych, krótkich i bezpieczniejszych łańcuchów dostaw, niemarnowanie żywności czy zmianę nawyków żywieniowych. Realizowany będzie zarówno w oparciu o dotychczasowe działania jak i te całkiem nowe.

Ogrody społeczne -  co to takiego?

Dzięki programowi „Krakowskich Ogrodów Społecznych” mieszkańcy, których pasją było ogrodnictwo zyskali możliwość zakładania własnych ogrodów na miejskich gruntach będących w zarządzie ZZM. Program zakłada m.in. wsparcie w postaci nieodpłatnego użyczenia ziemi, pakietu narzędzi na start oraz asysty koordynatora ogrodów społecznych. Wszystkie jego elementy są pokłosiem rozmów z mieszkańcami oraz próbą wsparcia ich ogrodniczej przygody już od samego początku. Ogrody społeczne stały się dla wielu krakowian niezwykle atrakcyjną alternatywą ogrodów działkowych, które choć piękne są dla wielu z nas finansowo nieosiągalne. Takie miejsca tworzone przez lokalną społeczność poza funkcją uprawową pełnią też niebagatelną rolę w wielopokoleniowej integracji sąsiedzkiej. Dziś na mapie Krakowa mamy ich już 17, a kolejne inicjatywy wyrastają niczym przysłowiowe grzyby po deszczu.

Ogrodnik w każdym z nas

Już od 2018 roku krakowianie mogą korzystać z bezpłatnych warsztatów organizowanych rok rocznie w ramach „Szkoły Miejskich Ogrodników”. W tym roku mieszkańcy mogą przy okazji odwiedzić również istniejące ogrody społeczne i pod czujnym okiem praktyków zdobywać cenną wiedzę. W okresie letnim zaprosimy mieszkańców do nowej odsłony tego przedsięwzięcia, a mianowicie spacerów po jadalnym mieście. Zachęcamy do bacznego obserwowania strony ZZM, by zapisy na wszystkie te zajęcia nie umknęły Waszej uwadze.

Jadalne łąki kwietne

Krakowianie kochają łąki kwietne nie od dziś. Zarówno te wysiewane w mieście jak i na swoich balkonach. Organizowana parę lat temu akcja „Miłe łąki na balkony” cieszyła się ogromną popularnością. Nie inaczej jest i tym razem. Migrujący po Krakowie rower cargo pełen nasion łąki kwietnej to znak rozpoznawczy akcji „Dopraw miasto zielenią”. Tegoroczna mieszanka, w myśl idei projektu „Jadalny Kraków”, została wzbogacona o nasiona roślin jadalnych takich jak koper, rzodkiew, groszek czy słonecznik.

Szlakiem jadalnego krajobrazu

Wyprawy Parkobusem w krakowską zieleń są niczym wyprawy w poszukiwaniu skarbów. Skarbów nie zawsze znanych krakowianom, którzy w natłoku codziennych obowiązków nie mają czasu na takie odkrywcze przygody. Antidotum na to są weekendowe wycieczki bezpłatnym autobusem, dzięki którym trafić można do pięknych, zielonych miejsc, o których istnieniu nie mieli pojęcia. W tym roku Parkobus podążać będzie szlakiem jadalnego krajobrazu i odwiedzi m.in. farmę miejską, winnicę czy ogrody działkowe. Dodatkową atrakcją tych wypraw będzie możliwość dołączenia do jednej z dwóch grup - fotograficznej lub nordic-walking’owej, dzięki którym poznamy nowy wymiar odkrywania zieleni.

To tylko kilka z atrakcji przygotowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Jak widać nie zabraknie w tym roku okazji do tego by przyjrzeć się „jadalnej stronie miasta”. Po więcej szczegółów tych i innych wydarzeń zapraszamy na stronę: https://krakowwzieleni.pl/wydarzenia/ oraz https://zzm.krakow.pl/dla-mieszkancow.html