Vanessa Paradis, Brigitte Bardot, Madonna, Anna Paquin, a wśród mężczyzn Eddie Murphy i Mike Tyson – to jedynie kilka przykładów znanych gwiazd ze szparą między zębami, które nie mają z tego powodu kompleksów. Jeśli jednak diastema spędza ci sen z powiek i nie pozwala normalnie funkcjonować, to lepiej ją zlikwidować. Nie jest to wcale aż tak trudne i długotrwałe, jak mogłoby się wydawać.
Usuwanie szpary między zębami – trzy możliwości
Jak można zlikwidować diastemę i usunąć szparę między jedynkami? Obecnie w dentystyce stosuje się trzy metody. Jedna należy do metod ortodontycznych, a dwie do stomatologii estetycznej. Którą z tych metod polecają stomatolodzy?
- Diastema jest nieprawidłowością anatomiczną, która może wynikać z przerostu wędzidełka wargi górnej bądź zaburzeń w rozwoju siekaczy (ich brak bądź pojawienie się zębów przyśrodkowych). Metodę jej likwidacji dobiera się zarówno do wielkości szpary, jej rodzaju (równa, rozchylona ku górze bądź ku dołowi) oraz wieku pacjenta - wyjaśnia lekarz stomatolog Beata Świątkowska.
Usuwanie szpary ortodontycznie
Metoda polega na założeniu aparatu ortodontycznego - stałego bądź ruchomego (co wynika z rodzaju diastemy). Jest to metoda długotrwałego leczenia, która wymaga od pacjenta poświęcenia. Choć aparat ortodontyczny można założyć zawsze (nie ma już obecnie ograniczeń wiekowych), to pacjenci starsi wiekiem, częściej decydują się na inne metody usuwania diastemy. Plusem ortodoncji jest możliwość poradzenia sobie nawet z bardzo szeroką szparą oraz brak ingerencji w strukturę zęba.
Usuwanie szpary między zębami za pomocą licówek
Osoby, które nie chcą czekać i borykać się z trudnościami stałego bądź wyjmowanego aparatu, mogą zdecydować się na zamknięcie szpary za pomocą licówek. Polega to de facto na zasłonięciu jej porcelanowymi płytkami nakładanymi na zęby, które wcześniej się szlifuje.
Licówki nie tylko pozwalają ukryć szparę między zębami, ale poprawiają cały wygląd uśmiechu. Sprawiają, że zęby stają się równe i białe. To idealna metoda dla tych, którzy nie tylko chcą pozbyć się szpary między zębami, ale również chcą cieszyć się pięknym, białym uśmiechem i równymi, idealnymi zębami.
Usuwanie szpary między zębami bondingiem (kompozyt)
Ta metodą łączy w sobie estetykę z pełnym bezpieczeństwem. O ile w przypadku licówek, naturalny ząb musi zostać nieco zeszlifowany, by możliwe było nałożenie porcelanowych płytek, o tyle przy nakładaniu kompozytu konieczna jest jedynie powierzchniowa demineralizacja.
Dentysta nakłada kompozyt w taki sposób, by zamaskować przerwę między zębami i utwardza ją światłem. To najmniej inwazyjna i super szybka metoda usuwania diastemy. Niestety jej wadą może być to, że u osób które palą, piją dużo czerwonego wina lub kawy, z czasem może dojść do przebarwień, które sprawią, że kompozyt zacznie odcinać się kolorystycznie na tle zęba. Jeśli jednak dba się o higienę jamy ustnej, to metoda ta daje świetne i błyskawiczne efekty.
Warto oczywiście pamiętać, że w odróżnieniu do licówek, które mogą zmienić kolor naszego uśmiechu, bonding będzie uzupełnieniem istniejących zębów, czyli kolor naszego uśmiechu pozostanie taki sam. Za pomocą kompozytu można też najtaniej usunąć diastemę.
Nadal nie wiesz, która metoda usuwania szpary między zębami będzie dla Ciebie najlepsza? Odwiedź gabinet stomatologiczny i zapytaj!