3,5 mln zł z NCN otrzyma dr Anna Kula-Pacurar z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która we współpracy z naukowcami z Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii oraz belgijskiego KU Leuven będzie prowadzić badania dotyczące funkcjonalnego zakażenia HIV.
„W kierunku funkcjonalnego wyleczenia zakażenia HIV” to tytuł projektu, który zrealizują polscy naukowcy z UJ pod kierownictwem dr Kuli-Pacurar, wraz z zespołem pod kierownictwem dr. Heng-Chang Chen z Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT oraz z badaczami z belgijskiego KU Leuven pod kierownictwem prof. Zegera Debysera. Naukowcy na pracę w polskich jednostkach otrzymali 3,5 mln zł finansowania z Narodowego Centrum Nauki w ramach programu Weave i jak tłumaczą, pomimo znacznego postępu w leczeniu HIV-1, który doprowadził do wydłużenia życia osób żyjących z HIV (PLWH), znalezienie lekarstwa pozostaje nadal ogromnym wyzwaniem.
- Obecne leczenie zmniejsza wiremię i poprawia ogólny stan zdrowia pacjentów, ale nie eliminuje zakażenia HIV-1, ponieważ prowirusowe DNA jest obecne w rezerwuarach komórkowych, powodując nawrót wirusa po przerwaniu leczenia – czytamy w opisie dofinansowanego przez NCN projektu.
I dalej: – Badane są różne strategie leczenia zakażenia HIV-1. Podczas gdy Zeger Debyser jest pionierem strategii "block-and-lock" w celu trwałego wyciszenia ekspresji wirusa HIV, Anna Kula-Pacurar opracowała metodę "shock-and-kill" w celu wyeliminowania komórek zakażonych HIV-1. Heng-Chang Chen jest pionierem technologii opartej na barcodach wirusów, która pozwala skorelować unikalne miejsca integracji ze stanem transkrypcyjnym prowirusa.
Połączenie w ramach jednego projektu wiedzy i doświadczenia naukowców ma pozwolić na podjęcie wyzwania opracowania innowacyjnych strategii funkcjonalnego wyleczenia HIV.
Naukowcy tłumaczą, że w ramach prac chcieliby wzmocnić opartą na LEDGIN strategię "block-and-lock" przy użyciu modulatorów białka BRD4 2, zbadać kombinację „block-and-shock” przy użyciu LEDGIN i czynników odwracających latencję, a także przeprowadzić badanie selekcji latentnych prowirusów w hodowli komórkowej za pomocą obu strategii.
Wniosek o dofinansowanie badań był oceniany przez flamandzką agencję Research Foundation Flanders (FWO).