Jaką wybrać karmę dla psa?

By prawidłowo dbać o naszego psiego czworonoga, powinniśmy zapewnić mu obok schronienia i dziennej aktywności na kilkukilometrowych spacerach odpowiednie żywienie, które dzięki pełnowartościowym składnikom zaspokoi wszystkie potrzeby jego organizmu, zarówno u rosnącego szczeniaka jak i dorosłego psa.
Podstawowym błędem właścicieli jest podawanie psu resztek z obiadu, gotowanie pupilowi posiłku z ryżu, kaszy bądź makaronu, czy też kupowanie najtańszej karmy dostępnej w sklepach wielkotowarowych, bez zainteresowania się jak powinna wyglądać dobra karma dla psa. Nie powinniśmy się również pod żadnym pozorem kierować reklamami wyświetlanymi w telewizji, przedstawiającymi urocze szczeniaczki. Niestety większość najbardziej znanych producentów przodujących w sprzedażowych rankingach karm dla psów w rzeczywistości ma bardzo słaby skład. Poszukując najlepszej karmy dla psa, forum prowadzone przez lekarzy weterynarii, doświadczonych i rzetelnych hodowców oraz psich dietetyków, mogą okazać się najbardziej pomocne przy pytaniu jaka karma dla psa będzie dla naszego pupila najbardziej odpowiednia.

Jaka jest najlepsza karma dla psa?

Najlepsza karma dla psa to taka, która w swoim składzie opiera się w głównej mierze na produktach pochodzenia zwierzęcego. Polecane karmy dla psów posiadają w swoim składzie 50% mięsa mięśniowego, w dalszej części podroby oraz tłuszcze zwierzęce, składniki mineralno-witaminowe, oraz warzywa i owoce takie jak marchewka, dynia, ziemniaki czy jagody. Należy absolutnie wystrzegać się karm, które na pierwszym miejscu w swoim składzie posiadają zboża, albo produkty mączne. Psy jako naturalni mięsożercy mają układ pokarmowy i enzymatyczny przystosowany do trawienia białek i tłuszczy, zaś cukrów jedynie w śladowych ilościach. Podając węglowodany zawarte w zbożach naszemu psiakowi, zalewamy jego układ krwionośny ogromną ilością cukru, którego nie jest w stanie wykorzystać tak szybko jak organizm człowieka i zwierząt roślinożernych. Stale podniesiony wysoki poziom glukozy we krwi psiaka, prowadzi do uszkodzenia najbardziej wrażliwych narządów, na przykład trzustki, nerek, oka, prowadząc do licznych chorób metabolicznych. Karmiąc naszego psa, powinniśmy zwracać uwagę na stan sierści i pazurów pupila, kolor jego dziąseł i ogólne zachowanie. Matowa sierść, łamliwe pazury, blade błony śluzowe oraz apatia mogą świadczyć o złym stanie odżywienia psiaka, lub o jego chorobie.

Dobra i tania karma dla psa – czy to możliwe?

Oczywiście! Rozwiązaniem może być dobra sucha karma dla psa, która w swoim składzie będzie opierać się na takich samych proporcjach co najlepsza mokra karma. Koszt miesięcznego wyżywienia 30 kg zwierzaka na najlepszej suchej karmie dla psa może zamknąć się w 200 zł. Co więcej sucha, tania, dobra karma dla psa może pomóc zadbać o stan uzębienia pupila, ścierając chropowatymi krawędziami tworzący się na powierzchni zęba biofilm bakteryjny oraz warstwę kamienia nazębnego. Sucha karma dla psa w rankingu nie stoi wcale niżej niż karmy w puszce. Wykazano również, że psom sprawia o wiele większą radość zgryzanie suchej karmy, ponieważ zaspokaja to ich naturalną potrzebę gryzienia. Należy jednak pamiętać, że psy jedzące suchą karmę mają większe zapotrzebowanie na wodę, i bezpośrednio po posiłku są w stanie opróżnić całą miskę. Dlatego należy dopilnować aby pies przez cały dzień miał dostęp do świeżej wody. Szukając rankingów suchych karm dla psa, powinniśmy być wyczuleni na strony producentów, którzy próbują zawsze jak najlepiej zareklamować swój produkt. Wyszukując najlepszej karmy dla psa, ranking taki może być nieco zawyżony, dlatego każdorazowo, przez zakupem jakiejkolwiek karmy i tak powinniśmy sprawdzić skład i jakość posiłku jaki ma spożywać nasz psiak.

Jaką karmę dla psa możemy zaoferować wybrednym czworonogom?

Problem psów niejadków najczęściej wynika z niekonsekwentnych właścicieli, którzy panikują i podają psu smaczki zamiast pełnowartościowej karmy dla psiaków. Nasze pupile z czasem uczą się, że wystarczy odmówić zjedzenia normalnego pokarmu, by dostać coś o wiele smaczniejszego, co jednak na dłuższą metę nie jest dla nich dobre, podobnie jak cukierki dla dzieci. Jeśli jednak nawet po kilkudniowym przegłodzeniu nasz pies dalej nie ma zamiaru zjeść swojej porcji, możemy zastosować następujące rozwiązania:

  • Dodawanie atrakcyjnego smaku do karmy – można w tym celu zastosować olej z łososia, masło, żółtko jaja, mielone żwacze albo krew wołową, które swoim intensywnym zapachem mogą bardziej zainteresować psiaka.

  • Podawanie całej suchej karmy jako nagroda za wykonanie komendy – pozwoli nam to zarówno wyszkolić psa jak i skłonić go do zjedzenia dziennej porcji w ciekawszy sposób z ręki właściciela

  • Zmiana karmy na inny smak – czasami po prostu psu może znudzić się podawana od dawna ta sama karma, być może powinniśmy przejść na karmę o intensywniejszym smaku, na przykład z dodatkiem ryby czy dziczyzny.