Jakie parametry powinien spełniać Internet światłowodowy w Krakowie?

Mieszkańcy Krakowa mogą od lat korzystać z bogatej oferty usługodawców, którzy dostarczają szybki i stabilny, domowy Internet światłowodowy. Pakiety są zróżnicowane pod względem ceny oraz szybkości łącza, dlatego z łatwością można dostosować je do potrzeb użytkownika. Jakie parametry należy uwzględnić, wybierając odpowiedni Internet w Krakowie? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Zwróć uwagę na szybkość pobierania i udostępniania plików

Internet światłowodowy to stabilne łącze internetowe, wykorzystujące szybkie fale świetlne. Charakteryzuje się szerokim zasięgiem i bardzo dużą prędkością przesyłania danych. Są dostępne różne oferty światłowodu, które umożliwiają np. szybszy lub wolniejszy transfer plików.

W Krakowie Internet światłowodowy dostarcza wielu różnych operatorów. Jak zatem znaleźć ofertę najkorzystniejszą dla siebie? Rozpoczynając poszukiwania, warto wiedzieć, na jakie parametry należy zwracać uwagę.

Przede wszystkim warto uwzględniać szybkość przesyłania i odbierania danych. Osoby, które szukają domowego Internetu światłowodowego w Krakowie, mogą natrafić na oferty, które zaczynają się od około 300 Mb/s. Tak prędkość wystarczy do swobodnego oglądania filmów, korzystania z serwisów streamingowych czy słuchania muzyki online. W bardziej wymagających przypadkach np. działalności gospodarczych, które muszą mieć dostęp do stabilnej i szybkiej sieci, warto zastanowić się nad transferem na poziomie do 1 Gb/s lub do 5 Gb/s.

Sprawdź przepustowość Internetu światłowodowego

Poza szybkością zwróć też uwagę przepustowość. To maksymalna ilość danych, jaka może zostać przesłana w danym momencie za pośrednictwem Internetu. Specjaliści określają ten parametr jako pojemność łącza. To istotne, szczególnie gdy do jednej sieci ma być podłączonych wiele urządzeń (np. w przedsiębiorstwie). Nawet szybki Internet zacznie spowalniać, jeżeli jego przepustowość będzie na niskim poziomie.

Przepustowość wyrażona jest również w liczbie danych przesyłanych na sekundę. Najlepsze łącza mają całkowitą pojemność łącza na poziomie 1 Gb lub 5 Gb.

Poznaj dodatkowe korzyści, cenę oraz długość umowy

Zacznijmy od sprzętu, który udostępnia usługodawca. Warto upewnić się, że operator, który dostarcza Internet z transferem na danym poziomie, oferuje też router, który obsługuje taką prędkość. Oczywiście, można zakupić własne urządzenie, jednak znacznie zwiększy to koszt podłączenia do sieci. Zapytaj przed podpisaniem umowy, jaki sprzęt dostarcza usługodawca i czy udźwignie on określoną szybkość.

Jeżeli oglądasz dużo seriali czy filmów, sprawdź jakie dodatki do umowy mogą Ci przysługiwać. W niektórych sieciach otrzymasz dostęp do telewizji internetowej, a w wybranym pakiecie także możliwość korzystania z platform streamingowych np. Netfliksa.

Na koniec zwróć uwagę na cenę i długość podpisywanej umowy. Miesięczna kwota abonamentu uzależniona jest oczywiście od zakresu pakietu i szybkości Internetu. Oferty obejmujące 300-600 Mb/s będą zdecydowanie tańsze od pakietów Internetu światłowodowego 1-5 Gb/s. Nie mniej często to właśnie opcje z najwyższymi prędkościami są najkorzystniejsze.

Pamiętaj, aby zweryfikować dostępność świadczonych usług!

Mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z wielu usługodawców dostarczających Internet. Nie każdy z nich świadczy jednak usługi w danym rejonie miasta. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy dany podmiot ma w ogóle możliwość podłączenia stałego łącza do Twojego mieszkania. W jaki sposób to zrobić?

Możesz skorzystać ze specjalnego formularza, dostępnego na stronie internetowej firmy (taki udostępnia np. sieć Play), w którym wystarczy wpisać swój adres. W ten sposób natychmiast sprawdzisz, czy firma może podłączyć Ci dostęp do Internetu światłowodowego w Krakowie. Weryfikacja możliwości świadczenia usług odbywa się także przez infolinię danej firmy lub kontakt ze stacjonarnym Biurem Obsługi Klienta.

Jak widzisz, pozyskanie informacji na temat parametrów Internetu w Krakowie nie jest trudne. Poświęć chwilę na analizę ofert dostępnych na rynku i znajdź najlepszą propozycję dla siebie.