Jerzy Nowosielski upamiętniony muralem. Lokalizacja nie jest przypadkowa [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przy ulicy Lotniczej 22 powstał mural poświęcony jednemu z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy – Jerzemu Nowosielskiemu. W tym roku artysta obchodziłby 100. rocznicę urodzin.

Jerzy Nowosielski zapisał się na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Był nie tylko malarzem i rysownikiem, ale także pedagogiem i myślicielem odwołującym się do prawosławnej teologii.

Mistrz ikon upamiętniony muralem

Sejm RP, doceniając dorobek artysty, ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Także Kraków oddał hołd wybitnemu ikonopisarzowi. Na elewacji budynku przy ulicy Lotniczej 22 powstał mural przedstawiający jedną z prac Nowosielskiego. Za realizację odpowiedzialny jest zespół „101 Murali dla Krakowa”.

– To praca, która daje bardzo duże możliwości interpretacji. Ponadto pięknie wpisuje się w kontekst miejsca, na co zawsze zwracamy uwagę, realizując murale. Mogliśmy m.in. wykorzystać naturalne tło ściany. Oprócz muralu, po lewej stronie powstał kod QR, który przenosić będzie do strony poświęconej Jerzemu Nowosielskiemu – mówi Agnieszka Słabowska z projektu „101 murali dla Krakowa”.

W pobliżu pracowni

Miejsce, w którym powstał mural, nie jest przypadkowe. To właśnie w pobliżu, bo przy ul. Narzymskiego 19, mieścił się rodzinny dom Jerzego Nowosielskiego, a także jego ostatnia pracownia, w której spędził blisko pięćdziesiąt lat swojego życia.

– Mieszkańcy osiedla byli bardzo zżyci z artystą i chcieli w jakiś sposób upamiętnić jego postać, stąd miejsce wykonania muralu – wyjaśnia Agnieszka Słabowska.

Oficjalne odsłonięcie pracy odbędzie się 24 października o godz. 18:30. – Podczas wydarzenia będzie można nie tylko zobaczyć mural i poznać inicjatorów jego powstania. Chcemy, aby na spotkaniu pojawiły się osoby związane z życiem i twórczością Jerzego Nowosielskiego. To będzie taki wieczór wspomnień o artyście – zapowiada Słabowska.

Mural powstał z inicjatywy Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci, Stowarzyszenia Antropologicznego „Archipelagi Kultury” oraz radnej Małgorzaty Jantos. Do projektu włączyła się również Galeria Starmach, która posiada w swoich zbiorach znaczną część dzieł Nowosielskiego. Wykonanie muralu było możliwie dzięki wsparciu finansowemu ze strony miasta, a także firmy Medicine.

Łączył sacrum i profanum

Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowany był liturgią wschodnią. Pisał ikony, tworzył monumentalne dekoracje ścienne i projektował wnętrza budynków sakralnych.

Charakterystycznym elementem w jego twórczości było łączenie sfery sacrum i profanum. Wielokrotnie „uświęcał rzeczywistość”, podnosząc ją do przestrzeni sakralnej. Wśród najsłynniejszych prac Nowosielskiego o charakterze świeckim są m.in. „Bitwa o Addis Abebę”, „Pływaczki”, „Tajemnica narzeczonych”, „Dziewczyny na statku” czy „Plaża tybetańska”.

Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego 2011 roku w Krakowie.