Kamienica pod samym Wawelem do remontu. Kolor jeszcze nieznany

Zdjęcie ze stycznia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższym czasie na kamienicy u zbiegu ulic Podzamcze i Straszewskiego staną rusztowania. Mocno zniszczona elewacja budynku widoczna od strony Wawelu zostanie wyremontowana.

„Wreszcie!” – tak planowaną inwestycję zapowiada Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Chodzi o najstarszą i największą kamienicę czynszową w otoczeniu Wawelu.

– Na dom w narożu ulic Podzamcze 14 i Straszewskiego 2 patrzą miliony turystów zdążających na wzgórze wawelskie. Kondycja budynku jest zła – odpadający tynk, brudne ściany, osiatkowane balkony – opisuje SKOZK.

Ta sytuacja ma się niedługo zmienić. W pierwszej kolejności planowany jest remont elewacji od strony Wawelu. – Najpóźniej do połowy sierpnia będą znane wyniki badań stratygraficznych tynków, na podstawie których zapadnie decyzja o kolorystyce murów. Na pewno znikną ze ścian pokłady sadzy i skamieniałych pyłów, ale czy „galicyjska” żółć ustąpi miejsca innym kolorom – to się dopiero okaże – czytamy na Facebooku.

Druga część frontowa – od ul. Straszewskiego – ma zostać wyremontowana w przyszłym roku i są już na to zarezerwowane środki. Czy tam samo stanie się z elewacjami tylną i boczną – to będzie zależało od decyzji właściciela i możliwości finansowych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto