Kobiety, które pisały historię Krakowa. "Zapal świeczkę Janinie i innym studentkom"

"Zapal świeczkę Janinie i pierwszym studentkom", rozpoczęcie prac nad szlakiem tematycznym, poświęconym lokalnym bohaterkom. Cel: upamiętnienie wybitnych krakowianek.

Na grobach znanych krakowianek pojawiły się już znicze „Kraków pamięta”. W ten sposób miasto chce przypomnieć o lokalnych bohaterkach.

– Historia naszego miasta w dużym stopniu napisana została przez wybitne kobiety: działaczki społeczne, naukowczynie, artystki, aktorki czy sportowczynie. O ich dokonaniach i sukcesach niestety dalej nie piszą podręczniki do historii. Potrzebujemy tę herstorię przypominać, celebrować, krakowskie bohaterki zasługują na upamiętnienie. Z okazji Wszystkich Świętych chcemy pokazać, że Kraków nie zapomina o niezwykłym wkładzie krakowianek w życie i losy naszego miasta – mówi Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej.

Na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych w zakładce „Znane postaci” na bieżąco są uzupełniane informacje o ważnych dla Krakowa mieszkankach spoczywających na cmentarzu Rakowickim.

To m.in. pierwsze studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego – Janina Kosmowska i Stanisława Dowgiałło i ASP – Zofia Baltarowicz-Dzielińska, Kazimiera Bujwidowa, Antonina Hoffman, Jadwiga Jędrzejowska, Władysława Habichtówna, Wanda Bobkowska, Helena Modrzejewska, ale i Wisława Szymborska czy Ewa Demarczyk.

To początek prac nad szlakiem tematycznym po krakowskich cmentarzach, poświęconym lokalnym bohaterkom, który będzie tworzony wspólnie z Zarządem Cmentarzy Komunalnych.

Będzie on uzupełnieniem dla powstającego, turystycznego szlaku krakowianek, którego inauguracja ma nastąpić już wkrótce. Działania te wpisują się projekt „Krakowianki siłą miasta”.

"Zapal świeczkę Janinie i pierwszym studentkom”

1 listopada w Krakowie odbędzie się akcja „Zapal świeczkę Janinie i pierwszym studentkom”. To akcja mająca przypomnieć pierwsze w historii studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych.

To inicjatywa przewodniczki miejskiej Alicji Zioło oraz przedstawicielek i przedstawicieli skupionych wokół powstania Muzeum HERStorii Sztuki.

–  Zachęcamy krakowianki i krakowian do pamiętania o pierwszych studentkach UJ i ASP, które wywalczyły dostęp do wyższej edukacji dla kolejnych pokoleń kobiet. Przygotowałyśmy mapkę Cmentarza Rakowickiego, z zaznaczeniem lokalizacji grobów pierwszych studentek – informuje Aśka Warchał-Beneschi z Muzeum HERStorii Sztuki w Krakowie.

Inicjatorzy akcji udostępniają mapę z listą grobów studentek spoczywających na cmentarzu Rakowickim. To pierwsze studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego – Stanisława Dowgiałło i Janina Jastrzębska (z domu Kosmowska) oraz Akademii Sztuk Pięknych – m.in. Stefania Feil, Maria Niedzielska czy Irena Czarnota-Bojarska.