W szeregach krakowskich służb mundurowych służy wiele kobiet. Jednak jest ich zdecydowanie mniej niż mężczyzn. Jak pracuje się paniom w takich zawodach? Zasięgnęliśmy informacji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Odsetek policjantek w Małopolsce jest porównywalny ze statystykami w innych regionach. Zatem krakowska Policja nie jest wyjątkowo sfeminizowana. – W całym garnizonie małopolskim, który liczy 7395 policjantów, kobiet jest 1019 czyli niecałe 14%. Takie same proporcje są ogólnopolskie – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl nadkomisarz Katarzyna Cisło z zespołu prasowego komendy.
Dziewczyny w Policji
Postać policjantki kojarzona jest dzisiaj głównie z drogówką. Jak się jednak okazuje, brak na to reguły. Nie ma jednego wydziału w krakowskiej Policji, który szczególnie wyróżniałby się pod względem ilości kobiet. – Płeć nie ma absolutnie żadnego wpływu na rodzaj wykonywanej pracy w Policji. Kobiety pracują w pionach kryminalnych, ale także w logistyce i prewencji. Policjantki spotkamy w patrolach na ulicach naszych miast, w ruchu drogowym, przy zabezpieczaniu imprez masowych, w laboratorium kryminalistycznym czy podczas przesłuchań. Tak naprawdę nie już dzisiaj wydziału w Policji gdzie nie byłoby kobiet – zapewnia nadkomisarz Cisło.
Specyfika pracy kobiet
Podczas rekrutacji do Policji dla obu płci obowiązują takie same zasady. Panie, które zgłaszają się do służby, zwykle podchodzą do egzaminów. Jak mówi Katarzyna Cisło, zdawalność nie jest zależna od płci. Nie ma tu większych różnic statystycznych.
Sama praca również nie przewiduje ulg dla kobiet. – Przepisy są takie same dla wszystkich. Odstępstwem jest tak jak w całej Polsce – macierzyństwo – komentuje pani nadkomisarz. W materiałach informacyjnych Policji znaleźć można cechy, jakie powinny posiadać przyszłe policjantki. Są to, między innymi, zdyscyplinowanie, koncentrowanie się na relacjach międzyludzkich, wrażliwość na czyjąś krzywdę.
W służbach mundurowych kobiety łagodzą atmosferę – zarówno na komendzie jak i podczas interwencji. Nie otrzymują jednak żadnej taryfy ulgowej w związku ze swoją płcią. Większość kobiet w polskiej Policji może się pochwalić wyższym wykształceniem oraz stosunkowo długi stażem pracy (3-10 lat).
Wiele kobiet w krakowskiej Policji osiągnęło zawodowe sukcesy, czym pozytywnie wpłynęły na wizerunek służb w naszym regionie. Jedną z nich jest kom. Renata Kosiba z Wydziału Kontroli KWP w Krakowie. Została ona wyróżniona nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych za bohaterstwo, oraz wyróżniona przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność.