Kolejna nagroda dla arcybiskupa Jędraszewskiego

fot. Archidiecezja Krakowska

Metropolita krakowski odebrał Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego za "działalności na rzecz umacniania rodzin".

Nagroda przyznana przez kapitułę „Żródła" została wręczona już po raz 24. Abp Marek Jędraszewski odebrał ją w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej z rąk prof. Janusza Kaweckiego.


„Przy wyborze Laureata wzięto pod uwagę całokształt działalności duszpasterskiej metropolity krakowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz umacniania rodzin w Polsce, skutecznego podejmowania różnych form tej działalności, w celu dotarcia do możliwie największego grona odbiorców. Kapituła zauważyła też, że Laureat, będąc naukowcem, podjął i z powodzeniem realizuje obowiązek posługi myślenia wobec rodzin w Polsce, znajdującej się nadal na wirażu dziejów” – napisano w uzasadnieniu.

Droga rodziny

Laureat przyznał, że współcześnie wiele uczelni zapomina o obowiązku głoszenia prawdy o człowieku. Nawiązał do pierwszej encykliki Jana Pawła II „Redemptor hominis”, w której papież pisał, że drogą Kościoła, którą wyznaczył sam Jezus Chrystus, jest człowiek. Arcybiskup przypomniał także „List do rodzin” św. Jana Pawła II, w którym papież mówił, że Kościół musi podążać także drogą rodzin.

– Kościół musi iść drogą rodzin, by pokazywać im całą wielkość, godność małżeństwa i rodziny, by uświęcać te najbardziej podstawowe wspólnoty społeczne, a dzięki temu budować dobrą przyszłość narodów i państw – powiedział metropolita.

Jerzy Ciesielski (1929-1970) był inżynierem budownictwa i profesorem Politechniki Krakowskiej. Działał aktywnie w krakowskim duszpasterstwie akademickim, gdzie zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. Zginął wraz z dwójką swych dzieci w katastrofie statku na Nilu. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1985 roku. Pięć lat temu papież Franciszek uznał heroiczność cnót Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego.

Niedawno abp Marek Jędraszewski odebrał Nagrodę imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia za rok 2019.

 

comments powered by Disqus