Komedia najwyższych lotów

Ne jednej scenie spotkają się po latach Leszek Piskorz i Jacek Strama fot. Norbert Burkowski/Teatr KTO

Teatr KTO wznawia działalność premierą „Słonecznych chłopców”. Pierwsze pokazy już w ten weekend na scenie Krakowskiej Opery Kameralnej przy ul. Miodowej 15.

Humor, ironia, pobłażliwość, ważne i trudne relacje, wzloty upadki i codzienne słabostki. Tak w skrócie można opisać sztukę amerykańskiego dramatopisarza Neila Simona.

W „komedii najwyższych lotów” główne role zagrają Leszek Piskorz  (Willy Clark) i Jacek Strama (Al Lewis), którzy w tym roku świętują 50-lecie pracy artystycznej. W spektaklu Teatru KTO spotkają się po raz pierwszy od czasu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Artyści głodni teatru

Willy Clark i Al Lewis przez lata bawili publiczność skeczami. Gdy pojawia się propozycja powrotu na scenę z ich popisowym numerem sprzed lat, pomimo wzajemnej niechęci, muszą znowu spędzić ze sobą trochę czasu.

Reżyser Paweł Szumiec przyznaje, że bohaterowie sztuki, to wielcy aktorzy w jesieni życia, wciąż głodni teatru.

– Ulotność tego odchodzącego teatralnego świata chciałbym choć na moment ocalić. Z wielką czułością myślę o ludziach teatru, o tym najstarszym pokoleniu teatralnej rodziny, pełnym jeszcze energii, apetytu na prace. Ten tekst wydaje się właśnie im dedykowany – podkreśla Szumiec.

W pozostałych rolach wystąpią Paweł Kumiega, Magdalena Woleńska i Rafał Sadowski.

Czas na premierę

Sztuka Neila Simona doczekała się wielu adaptacji filmowych i teatralnych na całym świecie. To m.in. film Johna Ermana z 1996 roku z Peterem Falkiem w roli Willy’ego i Woodym Allenem w roli Ala czy londyńską adaptację w reżyserii Thei Sharrock z 2012 roku z Richardem Griffithsem w roli Ala oraz debiutującym na West Endzie Danny’m DeVito.

Premierowe pokazy „Słonecznych chłopców” już 20 i 21 lutego w Teatrze KTO (scena Krakowskiej Opery kameralnej, Miodowa 15). Kolejne przedstawienia można zobaczyć w piątek 26 lutego i sobotę 27 lutego.

 

 

 

comments powered by Disqus