Koncert charytatywny „Kolędy do Nieba”

Koncert "Kolędy do Nieba" fot. MONIKA ŁĄCKA

29 stycznia w kolegiacie św. Anny odbędzie się koncert na rzecz Kliniki Nefrologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia gabinetu USG.

– Ogromnie cieszymy się, że już po raz dziewiąty zagramy w Krakowie „Kolędy do Nieba”, ulubiony przez krakowską publiczność cykl koncertów charytatywnych dla Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Od 8 lat realizuję je dla klinik tej placówki przy wsparciu profesora Janusza Skalskiego. Z wyjątkiem pierwszego koncertu, który stworzyłam dla innego celu społecznego, wszystkie zrealizowałam przy współpracy z profesorem i jego Fundacją Schola Cordis – mówi Jolanta Janus, krakowska manager kultury, inicjatorka projektu „Kolędy do Nieba” i zarazem organizatorka koncertów.

Muzyka wypełni wnętrze świątyni

Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia na zakończenie okresu kolędowania. Jak zawsze muzyka wypełni wnętrze jednej z krakowskich świątyń. Tym razem muzycy zaprezentują się w kolegiacie św. Anny.

– Zawsze wnętrza zabytkowych kościołów krakowskich są scenerią dla pięknego i zróżnicowanego gatunkowo repertuaru począwszy od tradycyjnych kolęd po arcydzieła współczesnej muzyki i utwory wielkiej klasyki. Gramy wszystko od Karpińskiego, poprzez Mozarta, Wieniawskiego, Piazzolę, Morricone, Pendereckiego itd. Taka jest formuła tego projektu. „Kolędą” jest wszystko, co niesie radość i uniwersalną treść wpisaną w klimat nastroju piękna, wrażliwości, szczególnych emocji zapisanych w historii muzyki przez człowieka, a opowiadających o jego percepcji życia i świata, całej metafizyce życia ludzkiego – wyjaśnia Jolanta Janus.

Gościem specjalnym koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna MASO z Charkowa, która w 1994 roku wygrała konkurs na najlepszą młodzieżową orkiestrę Europy. Kilkudziesięcioosobowy zespół muzyków wykona pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Jurka Dybała jedno z najpiękniejszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego „II Symfonię Wigilijną”.

By pomóc chorym dzieciom

Orkiestra i krakowscy artyści wystąpią pro publico bono. Muzycy pragną podziękować w ten sposób za pomoc, jaką od początku wojny niesie ukraińskim uchodźcom Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

„Kolędy do Nieba” zabrzmią 29 stycznia w kolegiacie św. Anny o godzinie 17.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W trakcie koncertu prowadzona będzie kwesta, która ma na celu zebranie środków finansowych na zakup narzędzi dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chodzi m.in. o głowicę USG, której koszt wynosi ok. 46 tys. zł.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone również na malowanie pomieszczeń, doposażenie świetlicy w przybory szkolne oraz wymianę bielizny pościelowej. W grę wchodzi także zakup wózka inwalidzkiego.