News LoveKraków.pl

„Koniec z trzymaniem psów na łańcuchu”. Prezydent Miszalski też złożył podpis

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podpisał się pod projektem ustawy, zakazującym trzymania psów na łańcuchu. Jest szansa, że dokument trafi do Sejmu. Zbiórka podpisów wciąż trwa. Potrzeba ich aż 100 tysięcy.
Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który jeśli trafi do Sejmu i zostanie tam przegłosowany, zakaże m.in. trzymania psów na łańcuchu. Zezwalają na to obecne przepisy. Zwierzę może być trzymane na stałej uwięzi nie dłużej niż przez 12 godzin dziennie, pod warunkiem że długość łańcucha nie jest krótsza niż trzy metry. Bywają psy, szczególnie na wsiach, które całe życie spędzają przywiązane do budy. Obrońcy zwierząt nie mają wątpliwości, że stałe przebywanie na uwięzi powoduje u zwierząt np. zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Założeń projektu jest więcej. Wprowadza on również m.in. obowiązkowe i powszechne chipowanie, zakaz używania obroży elektrycznych i kolczatek, a także zwiększa kary za znęcanie się nad zwierzętami. By dokument trafił do Sejmu, trzeba zebrać 100 tys. podpisów. Ich zbiórka nie idzie najlepiej.

W tej chwili niestety nie mamy jeszcze połowy wymaganych podpisów – poinformowali nas kilka dni temu przedstawiciele Fundacji Viva!, która o swojej inicjatywie związanej z projektem ustawy pisze tak: „To wynik kilkumiesięcznej pracy i nadzieja dla tysięcy istot. Chcemy, żeby zwierzęta w Polsce były w pełni chronione prawem. Czas wyeliminować patologie traktowane jako tradycja. Polacy mają dość widoku psów na łańcuchach, przerażonych fajerwerkami zwierząt domowych oraz produkcji na wielką skalę w pseudohodowlach”.

Podpis pod projektem ustawy złożył już prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. – Będąc właścicielem psa, z dużą empatią podchodzi do kwestii związanych z ochroną zwierząt. Wyraża poparcie dla wielu postulatów zawartych w inicjatywie, docenia kierunek zmian, szczególnie w zakresie poprawy warunków życia zwierząt – przekazała nam Joanna Krzemińska, rzeczniczka prezydenta. – Aleksander Miszalski postrzega inicjatywę jako krok w stronę lepszego nadzoru i opieki nad zwierzętami, jednocześnie zauważa potrzebę dalszych prac nad szczegółowymi rozwiązaniami, aby były one skuteczne i realnie wpłynęły na dobrostan zwierząt – dodaje przedstawicielka prezydenta.

W całej Polsce podpisy zbiera ponad 2 tysiące prywatnych osób. Wciąż można do nich dołączyć, szczegóły znajdują się TUTAJ. W Małopolsce jest również kilka punktów, gdzie istnieje możliwość złożenia podpisu. Ich listę publikujemy poniżej (podpisy będą zbierane do 24 września 2024 r.):

  • Schronisko dla bezdomnych zwierząt przy ulicy Rybnej 3 (Kraków),
  • Siedziba Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzątami przy ulicy Floriańskiej 53 (Kraków),
  • Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt przy ulicy Łepkowskiego 9/46 (Kraków),
  • OTOZ Animals Inspektorat w Tarnowie (kontakt telefoniczny: 605 784 399),
  • OTOZ Animals Inspektorat w Suchej Beskidzkiej (kontakt telefoniczny: 788 566 447),
  • OTOZ Animals Inspektorat w Oświęcimiu (kontakt telefoniczny: 508 099 030),
  • Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy przy ulicy Szkolnej 2 (Zabierzów).