Koronawirus w Małopolsce. W Krakowie najwięcej osób zakażonych

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Małopolsce fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Do soboty w Małopolsce potwierdzono 109 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej osób zakażonych pochodzi z Krakowa.

Biuro wojewody małopolskiego podsumowało dotychczasowe informacje dotyczące przypadków koronawirusa w naszym regionie. Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, a najstarsza 83 lata.

Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (45 osób), powiatu wielickiego (14 osób) i powiatu krakowskiego (8 osób). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat, a także 51-60 i 61-70 lat (odpowiednio: 22 i po 21 osób).

Wśród 105 potwierdzonych przypadków jest 57 mężczyzn i 48 kobiet.

– Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej – informuje Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.

Większość pacjentów w dobrym stanie

Hospitalizowani przebywają  głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (50 osób), niewielka grupa aktualnie jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan czterech osób określa się jako ciężki.

– Aktualnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, a także z Niemczech czy w Meksyku – wymienia rzeczniczka prasowa wojewody.

Badania trwają

Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 2400 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęły się 12 marca. Od 12 do 28 marca wykonano tam 1310 badań.

Badania prowadzi również Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Od 18 do 28 marca wykonano tam 1035 badań. 30 badań wykonano też w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.

AKTUALIZACJA: O godz. 14.25 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 45 przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Wśród zakażonych są kolejne cztery osoby z Małopolski. To mieszkańcy powiatów: bocheńskiego (kobieta w sile wieku), krakowskiego (młoda kobieta i młody mężczyzna) oraz myślenickiego (osoba niepełnoletnia). 3 osoby pozostają w izolacji domowej, a jedna w hospitalizacji. Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 109 osób.

 

comments powered by Disqus